Kadın cinayetine bir ‘iyi hal’ indirimi daha

 

Kendinden ayrılmak isteyen nişanlısını öldüren adama iyi hal indirimi uygulanmasına tepki var

01.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Nişanlısı Medya Oral’ı kendisinden ayrılmak istediği için öldüren Akif Yıldırım’a ‘iyi hali’ göz önünde bulundurularak 25 yıl hapis cezası verildi. Karara tepki gösteren Oral ailesi temyize gideceklerini açıkladı.
 
Duruşma sonrası yapılan basın açıklamasında konuşan ailenin avukatı Reyhan Baydemir, kadın cinayetlerinde ‘iyi hal’ indiriminin kadın cinayetlerini teşvik edecek nitelikte olduğunu söyledi.
 
Baydemir, “Bu ülkede insanlar sadece düşüncelerini açıkladıkları için, 14-15 yaşlarındaki çocuklar alanlarda oldukları için yaşlarının iki katı ceza alabiliyorlar ama bir adam gencecik bir kadını bilerek öldürdüğünde yalnızca 25 yıl ceza alıyor. Hem bir hukukçu hem bir anne hem de bir insan hakları savunucusu olarak bu kararı kabul edemiyorum” diye konuştu.  
 
Ardından konuşan abla Ayten Oral ise şunları söyledi: “Biz bugün adaletin yerini bulacağına inandık, ancak olmadı, biz kardeşimin fotoğrafına ölüm tarihini yazmamıştık. Bu karar ile yine yazamayacağız. Kardeşim bu sonucu hak etmediği için ölüm tarihini yazamayacağız.”  (Evrensel)

Üye OlÜye Girişi