Kadın cinayetleri için ulusal yas ilan edildi

 

Erkeklerin her ay ortalama 30-40 kadını katlettiği Türkiye'de başta iktidar ve muhalefet olmak üzere toplumun büyük bir kesimi duyarsız kalırken Portekiz’de, iki ayda 11 kadının öldürülmesi üzerine hükümet bir günlük ulusal yas ilan etti.

1.03.2019
Yazı Boyutu:  
Portekiz'de kadın cinayetlerinin son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından 4 yıldır iktidarda olan Antonio Costa'nın başbakanlığındaki sosyalist azınlık hükümeti  harekete geçti. Bu yılın ilk iki ayında 11 kadının öldürülmesi üzerine ülkede ulusal yas ilan edilmesine karar verildi.

Buna göre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden bir gün önce ülkede bayraklar yarıya indirilecek. Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip ülkede 2017 yılında toplam 12 kadın öldürülmüştü.

Kadın hakları derneklerine göre Portekiz'de 2019 yılının ilk 2 ay dolmadan 11 kadın cinayete kurban gitti. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine oranla iki kat daha fazla. 2017 yılındaysa öldürülen kadın sayısı 12.Portekiz Başkanlık Bakanı Mariana Vieira da Silva, 7 Mart için ilan edilen ulusal yas günü ile ilgili "Bugün öldürülen kadınları anmanın yanı sıra bu cinayetlerin bir son bulması için neler yapabileceklerimizi masaya yatırmalıyız" diye konuştu.

Mahkemeden skandal açıklama: 19'uncu yüzyılda sembolik cezalar veriliyordu
Cinayetlerin sayısının artması halkı da sokağa döktü. Son haftalarda meydanlara inen yüzlerce kişi hükümeti harekete geçmeye çağırırken, cinayetlerle ilgili cinsiyetçi karar alındığını savunarak yargıyı da protesto etti.

Kadın hakları derneklerinden UMAR Başkanı Jose Magalhaes, hükümetin ulusal yas günü kararını olumlu karşılamasına rağmen karamsar konuştu. Magalhaes, "Soruna çözüm aramak için bir yanda hükümet doğru yolda bir adım atmış olsa bile, yargı sisteminin tam tersi istikamette gittiğini görüyoruz." dedi.

2017 de görülen bir davada mahkeme, eşini öldüren bir adamın cezasını "aldatıldığı" gerekçesiyle hafifletmişti. Temyiz Mahkemesi yargıçları, duruşma sırasında "İncil'de aldatma suçunun ölümle cezalandırılması gerektiği yazıyor" diyerek kutsal kitabı referans göstermişti. Yargıçlar ayrıca 19'uncu yüzyılda Portekiz'de eşini aldatma yüzünden öldürenlere sembolik cezalar verilmesini de hatırlatmıştı.

2018 YILINDA TÜRKİYE'DE 440 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 3 Ocak’ta açıkladığı rapora göre, Türkiye’de 2018 yılında, 440 kadın öldürüldü, 317 kadın ise cinsel şiddete maruz kaldı.

Üye OlÜye Girişi