Kadın cinayetlerine öfkeli kadınlar, Anayasa Mahkemesi'ni ateşe verdi

 

Meksika'da genç bir kadının öldürülmesine karşı adaletin sessis kalmasını medyanın olayı çarpıtmasını protesto eden kadınların öfkesi dinmiyor. “Artık yetti, her şeyi yakıp yıkmaya hakkım var benim” diyen kadınlar Anayasa Mahkemesi'ni ve bir kamu aracıını ateşe verdiler.

24.02.2020
Yazı Boyutu:  
Meksika’da 25 yaşındaki Ingrid Escamilla Vargas isimli kadın 14 Şubat’ta 46 yaşındaki erkek Erik Francisco Robledo tarafından işkence edilerek öldürüldü. Vargas’ın ölümü sonrası cuma günü Meksika’nın başkenti Mexico City’de başlayan protestolar büyüyerek sürüyor.

25 yaşındaki Ingrid Escamilla’nın cinayetin ertesi günü olay yeri fotoğraflarının bazı gazetelerde yayımlanması büyük tepkiye neden oldu. Gazete ayrıca cinayetin 14 Şubat’ta işlenmesine atıf yaparak “Bu aşk tanrısının hatasıydı” manşetini atarak kadınlara yönelik şiddeti magazinleştirme yoluna gitti.Kadın cinayetlerinin giderek arttığı ve birçok kadın cinayetinin failinin dahi bulunamadığı Meksika’da bu manşet sonrası kadınlar sokağa döküldü.

Adaletsizliğe tepki gösteren kadınlar Cumhurbaşkanı Andrés Manuel López Obrador’un kaldığı Ulusal Saray’ın dışında kitlesel bir eylem düzenledi. Kadınlar sorumlu gazetecilik çağrısı yaparken “Bir cinayet daha değil” sloganları attı. Önceki gün ise Anayasa Mahkemesi önünde toplandı. Kadınlar, anayasa mahkemesini ateşe verirken Escamilla’nın olay yerindeki fotoğraflarını yayımlayan La Prensa isimli gazetenin bir aracını yaktı.Geçen yıl Meksika’da resmi verilere göre en az 3 bin 825 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Yine resmi verilere göre, 700’e yakın cinayet halen soruşturma aşamasında ancak feministler erkek şiddeti sonucunda yaşamını yitiren kadınların çok daha fazla olduğunun altını çiziyor.

"Artık yetti. Her şeyi yakıp yıkmaya hakkım var benim. Kimseden de izin istemiyorum...  Çünkü kızımı öldürmeden önce başka kadınları öldürüyorlardı. Peki biz ne yapıyorduk? Evlerimizde oturup ağlayarak dikiş dikiyorduk. Artık bitti..."“Kendim için, ailem için, kızım için ve tüm o isimsiz kadınlar için adalet istiyorum”

2016 yılında beşinci kattan atılarak öldürülen 19 yaşındaki María de Jesús Jaime Zamudio’nun annesi katıldığı eylemde sarf ettiği sözlerle eylemin simgesi haline geldi. “Artık yetti. Her şeyi yakıp yıkmaya hakkım var benim. Kimseden de izin istemiyorum… Çünkü kızımı öldürmeden önce başka kadınları öldürüyorlardı” diyen Zamudio’nun konuşması şöyle:

Artık yetti. Her şeyi yakıp yıkmaya hakkım var benim. Kimseden de izin istemiyorum… Çünkü kızımı öldürmeden önce başka kadınları öldürüyorlardı. Peki biz ne yapıyorduk? Evlerimizde oturup ağlayarak dikiş dikiyorduk. Artık bitti.

Artık sessizliği kırdık ve acımızı bir sirke dönüştürmelerine izin vermeyeceğiz. Konuşacaksak hepsi hakkında konuşacağız. Tecavüz edilen bütün kadınlar hakkında, öğretmenler ve devlet memurları tarafından taciz edilenler hakkında, yüzlerine asit atılan kadınlar hakkında.

Kendi babalarının beşiklerinde tecavüz ettiği kız çocukları hakkında. Kendim için, ailem için, kızım için ve tüm o isimsiz kadınlar için adalet istiyorum.

Çünkü her gün birimizi öldürüyorlar, sonra birimizi daha, birimizi daha. Hâlâ kızımın davası çözülmedi ve bugüne kadar 10, 100, 1000 tane yeni dava gördüm. (BBC TÜRKÇE)
 

Üye OlÜye Girişi