Kadın döven MHP'li Başkandan sünnet olan çocuklara 'erkeklik belgesi'

 

Türkiye, yaşanan kadına şiddet ve cirayetlerle sarsılırken, cinsiyetçi bir uygulama da 31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı'nın adayı olarak Alanya Belediye Başkanı seçilen MHP'li Yücel'den geldi.

30.08.2019
Yazı Boyutu:  
Alanya Belediye Başkanı MHP'li Adem Murat Yücel, toplu sünnet hizmetinden yararlanan çocuklara 'Erkeklik Diploması' vererek tepkilerin odağı oldu. 31 Mart'da ikinici kez  seçilen Murat yücel,  2015 yılında kuzeni olarak  tanıttığı bir kadına şiddet uygulamakla gündeme gelmişti.Dim TV'nin haberine göre Alanya Belediyesi tarafından 27 Ağustos tarihinde başlayıp 3 gün sürecek olan 'ücretsiz sünnet hizmeti'nden yararlanan çocuklara, operasyon sonrası 'erkeklik diploması' verildi.

Uygulamaya tepki gösteren Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu avukatlarından Müge Gezginci, uygulamanın bir an önce sonlandırılması yönünde Alanya Belediyesi'ne çağrı yaptı.

Avukat Gezginci verilen belgenin toplumsal zihniyet dönüşümüne vurulmuş bir darbe olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Bu durum toplumda daha çok şakaymış veya espriymiş gibi algılanıyor ama çocuk yaşlarda 'Sen erkek oldun artık, göster bakalım' gibi söylemlerle erkeklik organı üzerinden oluşturulan bu algı, ilerleyen yıllarda kadınlara şiddet olarak geri dönüyor. Erkek egemen toplum zihniyetinde daha çocukluk hayatında şakayla, espriyle işte bu şekilde oluşturuyoruz. Sonrasında da kadın cinayetlerini, şiddet vakalarını, çocuk istismarlarını yaşıyoruz, sürekli korunamayan bir varlıkmış gibi kadın üzerinde bir egemenlik kurma çabası içerisine giriyoruz. Erkeklik diploması diye bir şey verdiğinizde zaten siz kadını ve erkeği daha çocuk yaşta ayrıştırmış oluyorsunuz. Toplumsal zihniyet dönüşümünü bu şekilde sağlama ihtimalimiz yok. Kadına yüklenen görevler anne olmak, eş olmak, kardeş olmak. Bu zihniyeti aşamadığımız takdirde kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri engelleme şansımız yok. Toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlamak zorundayız. Devlet eliyle bir belediye bunu yapamaz. Kadınla erkeği bu şekilde ayrıştıramaz. Bir kız çocuğu adet olduğunda kadınlık belgesi mi veriliyor? Aksine saklanır. 'Aman abine söyleme, babana söyleme' denir. Bir çocuğu sünnet ettirip de karşılığında erkeklik belgesi vermek çağ dışıdır ve toplumsal zihniyet dönüşümümüze vurulan bir baltadır. Toplumsal rehabilitasyon şart. Bu konuda devlet yetkililerini de göreve davet ediyoruz. Derhal bu uygulama sona erdirilmelidir. Bunun şakası, esprisi olamaz" 300 GÜN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMIŞTI

Sabah Gazetesi'nin 4. Temmuz 2015 tarihli internet  sitesinde yer alan habere göre, Alanya Belediye Başkanı Yücel'in, sevgilisi olduğu iddia edilen genç kızı dövmüştü. MHP'li Başkan'ın kadına şiddet haberine yer veren  gazeteler ise  bayilerden toplatılmıştı.

Gazetenin "Başkan'ın dayağı bomba gibi düştü" 4 Temmuz 2015 tarihli haberi şöyleydi:

Alanya'nın MHP'li Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Sulh Ceza mahkemesi tarafından 300 gün görevden uzaklaştırma cezasına çarptırılmasının ardından, ortaya çıkan dayak skandalı Alanya'da deprem etkisi yarattı. Başkan Yücel'in, eşi Yıldız Yücel ve yeğeni Ali Tokaç ile aşk ilişkisi yaşadığı iddia edilen F.K'nin evini basarak dövdüğünün ortaya çıkması Alanya'da günün konusu oldu. 

SABAH Akdeniz'de yayınlanan 'Başkanın aşk skandalı' başlıklı habere her kesimden farklı yorumlar aldı. 

GAZETELERİ TOPLADI 

Alanya Belediye Başkanı Adem Yücel'in talimatı ile sabah 06.30 sıralarında ilçede harekete geçen gruplar bayileri tek tek dolaşarak SABAH gazetesini satın alarak topladı. Olayın ortaya çıkmasından büyük rahatsızlık duyan Başkan Yücel'in, yakınlarını Manavgat, Serik, Gazipaşa, Korkuteli ve Kemer ilçelerine yönlendirerek buradaki gazete bayilerinden de SABAH gazetesini toplattığı ortaya çıktı. Turkuvaz Dağıtım yetkilileri de olayı doğrulayarak, gazeteleri yok satan bayilere diğer bayilerden gazete takviyesi yaptı. Ancak bu yapılan izolasyon çalışmasına rağmen haber kısa sürede ilçede duyuldu ve konuşulmaya başladı. SABAH'ın abonelerini göz ardı eden Yücel ve ekibi bu gazeteleri toplatamayınca gazetenin ve haberin okunurluluğunun önüne geçemedi. 

SAYFA KAPATILDI 

Heberi ilçede ilk duyuran ve facebook üzerinden yayın yapan Alaiye Gün- dem isimli haber sayfası, yapılan baskılar sonucu yayınına 4 saat ara vermek zorunda kaldı. Alaiye Gündem, kısa ayrılığın ardından SABAH Akdeniz'deki haberi paylaşarak, "Buyurun haberin detaylarını öğrenmek için. Alanya medyası biz gerçekten gerçek haber yapıyoruz yandaş medya değiliz. Biz söyledik mi yalan haber oluyor madem öyle buyurun" ifadelerini kullandı. Alaiye Gündem'in bu haberine yorum yapan Alanyalılar da ikiye bölündü. Kimi yorumcu haberin doğruluğunu ileri sürerken kimi de olayın kişinin özel hayat olduğunu savundu. Sayfa akşam üzeri tekrar kapandı. 

F.K'Yİ SUSTURDULAR 

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in sevgilisi olduğu iddia edilen F.K ise dünden itibaren ağız değiştirdi. Böyle bir olay yaşanmadığını söyleyen F.K, "Adem Bey ve eşi Yıldız Hanım benim için çok değerli iki insan. Bir yanlış anlaşılma var" ifadelerini kullandı. F.K, haberle ilgili yargıya başvuracağını söylerken, SABAH muhabirinin, "Polisteki ifadeniz ne olacak" sorusuna ise, "Siz o ifadeye nasıl ulaştınız" cevabını verdi. Alanya'daki bazı çevreler F.K'nin söylemlerinden vazgeçmesinin nedeninin ise Başkan Yücel tarafından bir ev satın alma ve işe yerleştirme sözü vermesi olduğunu iddia etti. Aynı çevreler, "F.K. susturuldu" yorumunu yaptı. Alanya'da gündem yaratan haberden sonra yön değiştiren olayın mağdur kahramanı F.K'nin olay gecesi bir gazeteci ile sosyal medyada yaptığı yazışmayı SABAH Akdeniz ele geçirdi. F.K'nin gazeteci ile yaptığı yazışmadan bazı bölümler şöyle: "Sabaha kadar uyumadıydım. Valla stresten öldüm ya. Abi ya valla herkes streste. Başımıza gelmeyen kalmadı. Kendi de biz de rezil olduk. Resmen Alanya'ya bomba gibi düştük. Haberi yapmak isteyen sensin. Ben bir abi olarak sana anlattım. Eşiyle görüştüğüme kadar yazmışsın. Asıl sen zor durumda bıraktın beni. Görüştüğümüzü kimse bilmiyordu. Gece ben sana haber yapacaksan da isim verme demiştim. Benim burada da sorun var işten ayrılcam sanırım. Abi o gemiyi yaksın biz limanı. Ben çok zor durumdayım. Herkes üzerime geliyor." 


Üye OlÜye Girişi