Kadın Eserleri Kütüphanesi'nden 27. Yaş Konseri

 

Kadınların geçmişini tanımaları için 27 yıl önce oluşturulan Türkiye'nin tek kadın bilgi bankası Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'nın 27. kuruluş yılı konseri 19 Nisan'da

3.04.2017
Yazı Boyutu:  
Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, 27. kuruluş yılı dolayısıyla 19 Nisan Çarşamba günü bir konser düzenliyor. 5 Kalp Grubu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve konuk solistler sahne alacak.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, 27. kuruluş yılı dolayısıyla 19 Nisan Çarşamba günü bir konser düzenliyor.

Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve konuk solistlerin katılımıyla, Figen Çakmak, Semra Öztan, Mine Mucur, Serpil Günseli ve Aslıgül Ayas’tan oluşan 5 Kalp Grubu sahne alacak.

Konser davetiyeleri Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’ndan 25 lira bağış karşılığında alınabiliyor. Ödemesi önceden yapıldığı takdirde davetiyeler 19 Nisan’da Cadde Bostan Kültür Merkezi’nden de temin edilebiliyor.

Kadın Eserleri Kütüphanesi nedir?

Kütüphanenin amacı “Kadınların geçmişini iyi tanımak, bu bilgileri bugünün araştırmacılarına derlitoplu bir şekilde sunmak ve bugünün yazılı belgelerini de gelecek nesiller için saklamak” olarak tanımlanıyor.

Kütüphane, bu belgeleri kendi arşivlerine toplamanın yanısıra çeşitli sebeplerle edinilemeyen belgelerin yerlerini saptıyor ve bibliyografyalar, kataloglar hazırlayarak bu belgeleri kayda geçirmeye de çalışıyor. Bu kayıtlar sayesinde, varolmalarına karşın görünmez hale getirilmiş kadınların görünür kılınmasının sağlıyor.

Kadın kütüphanesinin arşivleri de geniş bir yelpazeye sahip; günceler, kadınların kişisel arşivleri, aile evrakları ve arşivleri, mektuplar, kadın örgütleri ve kampanyalarının kayıtları, sanat eserleri özgeçmişleri, biyografiler, slaytlar, filmler, video bantları, çizimler, afişler, efemeralar, sözlü tarih kayıtları, transkripsiyonlar, flamalar, rozetler, madalyalar, kalemler, tişörtler…
Kütüphane tüm bunlarla, kadınlara kendisine ait bir belgeyi tanımlama bilincini kazandırmak, kadınlarla belgeler arasında bağ kurulmasını da görev ediniyor.

Üye OlÜye Girişi