Kadın gazetecilerden Maço Kültüre isyan

 

Fransa'da kadın gazeteciler, erkek siyasetçilerin tacizine karşı seslerini yükseltti

06.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Maço kültürün önemsizleştirmeye çalıştığı 40 Fransız kadın gazeteci erkek siyasetçilerin tacizlerine karşı sesini yükseltti. Kampanyayı destekleyen Liberation gazetesi eşitlik isteyen kadın siyasetçilere de söz verdi
 
 
IMF Başkanı ve ulusal siyasetin önemli isimlerinden Dominique Strauss Kahn’ın (DSK) 2011’de tecavüzle suçlanmasıyla maço kültürünü tartışmaya açan Fransa’da geçen zamanda büyük bir ilerleme kaydedilemedi. Kadınların ortaya koyduğu işten ziyade fiziksel özelliklerinin ön plana çıkması, iltifat görünümlü tacizlerden bıkan, siyaset alanında çalışan 40 kadın gazeteci ortak bir metinle eşitlik talep etti.
 
24 GAZETECİ ANONİM
 
Sol eğilimli Liberation gazetesinin “Patilerinizi çekin!” başlığıyla kapağında yer verdiği isyan, cinsiyet eşitliği konusunda bugüne kadar Fransız gazetecilerden gelen en cesur çıkış...
Kampanyaya imza veren gazetecilerden sadece 16’sı adını açıklarken 24 gazeteci anonim kalmayı tercih etti. Adını açık eden haberciler arasında AFP haber ajansında; Le Monde, Le Parisien ve Liberation gazetelerinde çalışanlar var. Habercilik gereği profesyonel ilişki kurdukları erkek siyasetçilerin seksizmine tepki gösterildi. Bir kadın gazeteci meclis koridorlarında çalışırken bir milletvekilinin kendisine “Burada müşteri mi bekliyorsun?” dediğini aktardı. Kampanyanın ortak metninde “DSK davasının kadınları hor görmeyi; tükenmenin eşiğine getirdiğini düşünmüştük. Heyhat öyle değilmiş!” ifadeleri yer aldı.
 
GECEYARISI MESAJ
 
2012’deki Cumhurbaşkanlığı kampanyası sırasında adayları takip eden kadın gazetecilerinin uçakta uyurken fotoğraflarının basın sözcüleri tarafından izinsiz çekilmesi, ‘büyük göğüslü gazetecilerin daha ilgi çekici’ olduğuna dair ifadeler, basın toplantılarında “Bunu ancak bir kız sorardı” yorumları kadın gazetecilerin karşı çıkışını güçlendirdi. Pek çok gazeteci, gecenin geç saatlerinde mesaj ya da telefon yoluyla otellerde görüşmelere davet edildiklerini dile getirdi. Bir yandan da kadın gazeteciler, genç kuşak erkek siyasetçilerin ezici çoğunluğunun kadınlara bu tarz muameleden uzak durduğunu belirterek ‘nesiller arasındaki zihniyet değişiminden’ umutlu olduklarının altını çizdiler. 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi