Kadın gazetecilere erken emeklilik hakkı

 

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Kadın Komisyonu Başkanı Cansel Kıyak, kadın gazetecilere erken emeklilik hakkı tanınmasını istedi

08.03.2018
Yazı Boyutu:  
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Kadın Komisyonu Başkanı Cansel Kıyak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Medyadaki kadın çalışanlara erken emeklilik hakkı tanınması gerektiğinin altını çizen Kıyak, kadının çalışma hayatı şartlarını kolaylaştıracak düzenlemelere ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Kıyak’ın açıklaması şu şekilde:

 “Türk Sanat Müziği’nin eşsiz parçalarından “Senede Bir Gün” şarkısı gibi geliyor bize 8 Mart Dünya Kadınlar Günü…

Son yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de haklarının yüzde 93 oranında korunmadığını düşünen kadınlar için, 8 Mart’ta, yani bir güne sığdırılan etkinlikler de, bir gün öncesinin bir sonra ki günü çok çabuk unutulan bir ülkede yaşıyor olmamız hatırlandığında pek işe yaramıyor gibi geliyor bize.

Onun için ölene kadar sorumlu anne olma sıfatıyla günün 24 saatinde kadınlığını bir kenara koyamayanlar olarak, bir de iş ve çalışma hayatı içinde yer almamızla üzerimize binen yükün ağırlığının artık azaltılması lazım.

Son dönemlerde çalışan kadınların iş hayatı ile ilgili bir takım düzenlemeler yapılmış ve yapılıyor olması umut verici olsa da yeterli değildir. Özellikle de medya sektöründe çalışan kadınlar için de artı düzenlemelerin hayata geçirilmesi, erkeklere göre daha kısa sürede emeklilik hakkı gibi bazı gerekenlerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Onun için, bunların yani kadınların hak ettikleri haklara kavuşabilmeleri için Senede Bir Gün değil, her gün şarkısının söylenmesi ve hayatın içinde en ağır sorumluluğu üstlenenen kadınlarımızın tümüne insani saygının gösterilmesini talep ediyoruz”
(Habercuk)


Üye OlÜye Girişi