Kadın gazetecinin  adını taşıyan park 17 yıl sonra  yenilendi

 

Amansız hastalık nedeniyle erken yaşta yaşamını yitiren Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın basın danışmanı gazeteci Aytaç Sefiloğlu'nun adı verilen park 17 yıl sonra yeniden düzenlendi.

30.07.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir’de erken yaşta yakalandığı kanser nedeniyle  2000 yılında hayatını kaybeden İzmir basınının tanınan isimlerinden Aytaç Sefioğlu'nun adını taşıyan Narlıdere'deki park, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenlemelerle yenilenmiş oldu. Spor sahaları, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve oyun parklarıyla her yaştan İzmirliye hitap eden parkın yenilenme çalışmaları, çevrede yeni bir soluk alma alanı yarattı.

Yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek 2000 yılında henüz 40 yaşındayken hayata veda eden Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi kurucularından, İzmirli gazeteci Aytaç Sefioğlu'nun anısı, Narlıdere'de ismini taşıyan parkta yaşatılıyor. 2001 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın da katıldığı törenle açılışı gerçekleştirilen park, yapılan son düzenlemelerle yepyeni bir çehreye büründü.

8 bin 200 m² alanda sürdürülen çalışmaların ardından, parktaki basketbol ve voleybol sahası ile tenis kortu yenilendi. Spor aktivite alanı ve 490 metrelik yürüyüş yolu oluşturuldu. Birbirinden güzel bitkilerle bezenen parkta çocuklar için de iki adet oyun parkı kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1 milyon 200 bin TL'ye mal olan yenileme çalışmalarıyla Aytaç Sefiloğlu Parkı'nı, sevilen gazetecinin ismine ve anısına layık bir hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Aytaç Sefiloğlu kimdir?

Aytaç Sefiloğlu, 23 Mayıs 1960'ta Sivas'ta doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle orta ve lise eğitimini Sakarya'da tamamlandı. 1977 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler Bölümüne girdi. 1980 yılında üniversite eğitimi burada tamamladı. Tunceli Lisesi'ne öğretmen olarak atanan Sefiloğlu, 2 aylık süre sonunda bu görevinden istifa etti. Daha sonra İzmir'e yerleşen Sefiloğlu, Yeni Ekonomi Gazetesi'nde muhabir olarak gazetecilik hayatına başladı. Ticaret Gazetesi ve Söz Gazetesi'nde ekonomi muhabirliği yapan Sefiloğlu, 1987 yılında meslektaşı Macit Sefiloğlu ile evlendi. Söz Gazetesi'nin yayın hayatına son vermesi ile birlikte 1987 yılında Yeni Asır Gazetesi'ne geçen Sefiloğlu, 1994 yılına kadar burada muhabirlik ve editörlük görevlerini yürüttü. Yeni Asır Gazetesi'nde görev yaptığı sırada Başbakanlık Basın-Yayın Genel Müdürlüğü burs programını kazanarak 3 ay Ankara'da eğitim aldı. Bu eğitimin ardından 6 ay süreyle ABD'ye dil okuluna gönderildi. 1991 yılında ise Sefiloğlu'nun kızı Dilan, dünyaya geldi. Yeni Asır Gazetesi'nden 1994 yılında ayrılan Sefiloğlu, aynı yıl Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)'da basın müşaviri olarak göreve başladı. EBSO'daki görevi sırasında, İzmir'in ilk özel televizyonlarından Kanal 1'de (İzmir TV) 'Ekonomik Gündem' adlı programı hazırlayıp sundu. Gazetecilik ve televizyon programcılığı sürensince çok önemli haber ve çalışmalara imza atan Sefiloğlu, çeşitli kurumlardan 17 adet gazetecilik başarı ödülü aldı. 1998 yılında rahatsızlanan Sefiloğlu, 17 Nisan 2000'de aramızdan ayrıldı. Sefiloğlu'nun ölümümün ardından EBSO, geleneksel basın yarışmasına Aytaç Sefiloğlu'nun adını vererek adına basın merkezi düzenlendi. Narlıdere Belediyesi ise Narlı Sokakta yapılan parka, dönemin belediye başkanı Abdül Batur'un önerisiyle Aytaç Sefiloğlu'nun adı verildi. Açılışa yine o dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina katıldı. Sefiloğlu, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi'nin de ilk üyeleri arasında yer aldı.


Üye OlÜye Girişi