Kadın Genel Müdürden bir ilk: Boğaz'da elektrikli tekne

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Boğaz hatlarının 24 saat çalışacağını, elektrikli tekneler için fizibilite çalışmalarına başladıklarını söyledi.

27.01.2020
Yazı Boyutu:  
İBB  Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, denizciliğin toplu ulaşımda payının artması için çalışmaların sürdüğünü belirterek deniz yolunu kullanan yolculardan, çok sayıda yeni talep aldıklarını ve yaz tarifesine hazırlık yaptıklarını kaydetti.

Denizde elektrikli araçları kullanıma sunmayı da düşündüklerini ifade eden Sinem Dedetaş "Biz de kağıt üstünde projelendirmesi ve projenin fizibilitesi çalışmalarına başladık. Elektrikli tekne konusu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da üzerinde durduğu konulardan biri. Bakanlığın yaptığı projelerde Şehir Hatları koordinasyonu üstlendi. Elektrikli tekneler, yakıt maliyeti olmadığı için ekonomimize ve çevreye olumlu yansıyacak" diye konuştu.

Denizciliğin payını artırmak için ulaşımda entegrasyonun önemine değinen  Genel Müdür, bu bağlamda "Sefer saatlerinin planlanması anlamında çalışmalara başladık. Tersanemizde bakım süreçlerini iyileştiriyoruz. Koltuklarıyla gündeme gelen 34 senelik Moda Vapuru'nun tamir sürecini hızlandırdık, mart ayında yolcularımıza hizmet vermesini planlıyoruz" dedi.

Günde 621 sefer

Şehir Hatları'nın 21 hatta, 700 personelle, günde 621 sefer hizmeti verdiğini kaydeden Şehir Hatları Genel Müdürü Dedetaş, 2019 yılında 42 milyon 500 bin yolcuya ulaşım imkanı sağlandığını ve hedeflerinin deniz ulaşımında yüzde 10 payını yakalamak olduğunu aktardı.

Toplu Ulaşım Müdürlüğü'nün çalıştayı sonrası ring seferi olarak Adalar'a 24 saat hizmet verilmeye başlandığını da ifade eden Dedetaş, meclis kararı sonrası da Boğaz'da da 24 saat çalışan bir sistemi uygulayacaklarını bildirdi. (İBB/Basın-Foto:Kazete kolaj)

Üye OlÜye Girişi