Kadın hakimden HDP'li Filiz Kerestecioğlu'na beraat

 

Hakim Gülperi Güneş, izlenen video kaydında sanık Filiz Kerestecioğlu'nun yaptığı konuşma sonrası gurubun dağılması için defalarca uyardığını gözönünde tutarak beraatine karar verdi

25.01.2018
Yazı Boyutu:  
İstanbul Kadıköy'de  izinsiz basın açıklaması yaptığı gerekçesi ile hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu beraat etti.

Hakkında İstanbul Anadolu 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın bugünkü duruşmasına Filiz Kerestecioğlu katılmadı. Kerestecioğlu'nu, 5 avukat savundu.

VİDEO KAYDI İZLENDİ

Duruşmada suça konu basın açıklamasına ilişkin video kaydı izlendi. Hakim Gülperi Güneş, izlenen video kaydında sanık Filiz Kerestecioğlu'nun iki yerde göründüğünü, bunların birinde konuşma yaptığını, konuşmanın ardından grubun dağılması için defalarca uyarıda bulunduğu, hiçbir şiddet eyleminde de bulunmadığını tutanağa geçirdi.

Dosya kapsamı ve toplanan delilleri gerekçe gösteren mahkeme, sanığın dinlenmesinden vazgeçilmesine karar vererek sanık avukatlarından esas hakkında savunmalarını yapmalarını istedi. 

BERAATİNE KARAR VERİLDİ

Suçlamayı kabul etmeyen avukatlar müvekkillerinin beraatine karar verilmesini istediler. Mahkeme, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesi ile Kerestecioğlu'nun beraatine karar verdi. 

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 14 Şubat 2016'da sosyal paylaşım siteleri üzerinden oluşturulan bir organizasyonun, Kadıköy Altıyol Boğa Meydanı'nda toplanıp eylem yapılacağı yönünde çağrılar yaptığı, Filiz Kerestecioğlu'nun da çağrıya icabet ettiği belirtilmişti. İddianamede, Kerestecioğlu'nun bu şekilde üzerine atılı 'kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma' suçunu işlediği ifade edilerek, 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Üye OlÜye Girişi