Kadın hakları için parkta merdivenleri boyadılar

 

Manisa Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Manisa Fatih Parkı merdivenlerini rengarenk boyayarak “Kadınların 10 Temel Mücadele Alanı” ile ilgili bilgi verdi.

02.10.2016
Yazı Boyutu:  
Fatih Parkı  merdivenlerini gök kuşağı renklerine boyayarak herbir basamağına kadınların karşılaştığı sorunları yazan platform üyeleri daha sonra şu açıklamalarda bulundu."Bizler her güne yaşamı pahasına hakları için mücadele eden kadınların hikayeleriyle uyanıyoruz. Her yaştan kadın boşanmak istediği için öldürülüyor, kendi hayatına dair karar almak isterken işkenceye maruz kalıyor, bir erkeğin cinsel saldırısına direndiği için yaşamından oluyor, cinsel kimliğinden ötürü linç ediliyor, şort giydiği için tehditlerle darp ediliyor. Nil Güloğlu, Emine Demirtaş, Kader Kaya, Hande Kader, Ayşegül Terzi ve daha niceleri. Şort giydiğimiz için dahi saldırıya açık hale geldiğimiz çok baskıcı bir dönemdeyiz. Ancak bu baskılar karşısında kadınlar susmuyor daha fazla birbirine sahip çıkıyor. Gençler okullarındaki cinsel şiddeti ortaya çıkarıyor, tüm güçlüğe rağmen kadınlar boşanmaktan vazgeçmiyor. Tüm kadınlar hayatın zorluklarına rağmen mücadeleci ve hakları için direnmeye devam ediyor. Tüm kadınların sesi oluyor, kadınların karşısına çıkan 10 temel mücadele alanlarımız için, özgürlüğümüze kast edilen bu günlerde 30 ilde eylemdeyiz, tüm illerde bir araya geliyoruz.
1. Boşanma hakkımızı elde etmek için;
2. İdam değil “Özgecan Yasası” için;
3. Nefret cinayetlerinin son bulması için;
4. “Cinsel şiddete çözüm” diye sunulan “Hadım Yönetmeliğinin” kaldırılması için
5. Çocuk istismarını durdurmak ve AYM kararının iptali için;
6. İşyerinde tacizin son bulması için;
7. Üreme hakları, siyasette ve her alanda kendi kararı için;
8. Okurken ayrımcılığa, şiddete uğrayan ve eğitimden mahrum bırakılan öğrenci kadınlar için;
9. Kadınlar için hayati olan laiklik için;
10. En çok kadınları vuran savaş ortamına karşı mücadeleye devam edeceğiz.
Biz Türkiye'nin dört bir yanından kadınlar olarak, tüm meydanlardan bu kadın düşmanlarına sesleniyoruz: Değil mırıldanmak bizlerin kendi hayatımıza dair verdiğimiz kararlar ve modern haklarımız için ağzınızı dahi açamazsınız. Bizler başta yaşam hakkımız olmak üzere tüm haklarımızı savunmaya bu meydanlardan devam edeceğiz. Çocuklar için, trans kadın kardeşlerimiz için ve dünyanın tüm kadınlarıyla tüm kadınlar için haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz, laiklik için direneceğiz!"

(Manisadabirgun.com)

Üye OlÜye Girişi