Kadın hakları Savunucusu Ayşe Düzkan açık cezavine geçiyor

 

Tutuklu feminist gazeteci Ayşe Düzkan'ın açık cezaevine geçebilmesi için gerekli izin çıktı.

22.05.2019
Yazı Boyutu:  
Bakırköy hapishanesinde kalan feminist gazeteci Ayşe Düzkan'ın başvurusunu değerlendiren Bakırköy İnfaz Hakimliği, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı’nın açık cezaevine sevkini "örgütten ayrıldığını ve pişman olduğunu beyan etmesi" gerekçesiyle reddettiği kararını kaldırdı

Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yönetmenliği kampanyasına katıldığı için 1 yıl 6 ay hapis cezası verilen gazeteci Ayşe Düzkan, 29 Ocak’tan bu yana Bakırköy hapishanesindeydi.

Düzkan’ın 5237 Sayılı Yasa gereği infazı gereken 45 günlük süreyi tamamlayarak, cezası 16 Mart’ta bir yılın altına düştü. Düzkan’ın yasal prosedüre uygun olarak açık cezaevine gönderilmesi yönündeki başvurusu, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığınca 14 Mayıs günü verilen kararda, Düzkan’ın “örgütten ayrıldığını ve pişman olduğunu beyan etmesi” gerektiği ve 27 Temmuz’a kadar cezaevinde kalması yönünde oldu.

Mahkeme başvuruyu kabul etti

Düzkan’ın avukatı Özcan Kılıç aracılığıyla Bakırköy İnfaz Hakimliği’ne itirazda bulundu. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı’nın vermiş olduğu kararı kaldırarak, Düzkan’ın açık cezaevine sevkinin yapılmasını kararlaştırdı.

İnfaz Hakimliğinin kararı ardından avukatları Düzkan’ın açık cezaevine sevk edilmesi için gerekli başvuruları yapması bekleniyor.

Sendika.Org

 


Üye OlÜye Girişi