Kadın haklarının güvencesi Laiklik 81 yaşında

 

Laiklik ilkesine, 5 Şubat 1937 tarihinde Anayasa'da yapılan değişiklikle Cumhuriyetin temel nitelikleri arasında yer verildi.

5.02.2018
Yazı Boyutu:  
Laiklik ilkesine, 5 Şubat 1937 tarihinde 1924 Anayasası’nda yapılan değişiklikle Cumhuriyetin temel nitelikleri arasında yer verilmesinin yıldönümü bugün.

 

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü avukat Nazan Moroğlu, yaptığı yazılı açıklamada “Laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören bir ilke olmasının yanında, aynı zamanda barış içinde birlikte yaşamamızın, din ve vicdan özgürlüğünün, özgür düşüncenin temelidir” dedi.

Hukuk birliğinin ve demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan laikliğin, kadının insan haklarının da güvencesi olduğunu vurgulayan Moroğlu, şöyle devam etti: “Kadınlar, ancak laik hukuk devrimi ile ailede, eğitimde, istihdamda, kamuda ve siyasette erkeklerle eşit bireyler olarak haklara sahip olmuşlardır. İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, toplumun temeli olan aile başta olmak üzere, eğitimde ve sosyal yaşamda iktidarın dine dayalı bir düzen yerleştirme girişimleri karşısında laikliğin korunmasına bugün her zamandan çok ihtiyaç olduğunun farkındayız. Çocuklarımızın ve ülkemizin aydınlık geleceği için laik ve bilimsel eğitime, eşit yurttaşlık hakkının temeli olan Medeni Kanunumuza sahip çıkmamız gerektiğini kamuoyuyla paylaşıyoruz. Unutmayalım ki, laiklik ve onun sağladığı eşitlik, özgürlük ve adalet en çok biz kadınlara lazımdır. Ve yarın çok geç olabilir...”

Üye OlÜye Girişi