Kadın işçiler Almanya'da da sömürülüyor

 

Aynı işi yaptıkları halde kadınlar, erkeklerden yüzde 26-30 daha az ücret alıyorlar

14.05.2003
Yazı Boyutu:  
Federal Almanya'da kadın işçi ve müstahdemlerin erkeklerden daha az ücret aldıkları belirlendi. Federal statistik Dairesi'nin yaptığı açıklamada kadın çalışanların yüzde 26 ila 30 arası daha az ücret aldıkları bildirdi. Büro çalışanları arasında ise ücret farkı daha da yüksek.
Açklamada, "Üretim sanayisinde, ticaret, kredi, sigorta gibi klasik büro işlerinde çalışan kadnlar ayda ortalama 2 bin 517 Euro maaş alırlarken ayn işleri yapan erkekler 3 bin 589 Euro maaş almaktalar" denildi. Buna göre kadn büro çalanlar erkeklere oranla yüzde 30 civarnda daha az ücret alıyor.
İşçiler arasındaki ücret farkının ise yüzde 26 dolayında olduğunu bildiren istatistik dairesi yetkilileri, "Üretimde çalışan kadınlar aylık bin 837 Euro alrlarken erkeklere ödenen ücretler 2 bin 484 Euro" olduğunu belirttiler.
Öteyandan Doğu Almanya'da yaşayan işçiler genel olarak Batı Almanya'ya oranla daha az ücret alrlarken, kadın ve erkekler arasındaki ücret farkı Bat Almanya'dan daha az. Dou Almanya'da bürolarda çalışan kadınlar erkeklere oranla yüzde 24.8, üretimde çalışan kadınlar ise yüzde 22 daha az ücret alıyor. Doğu Almanya'daki büro çalışan kadınların aylıklar 2 bin 74 Euro iken üretimde çalışan kadın işçilerin aylıklar bin 481 Euro.

<

Üye OlÜye Girişi