Kadın işçiye regl izni sürgünü

 

21 yaşındaki genç Migros Depo işçisi N.O, kendisi dahil 13 işçiyi arkadaşlarının direnişine destek verdikleri için ‘ahlak dışı tutum’dan işten çıkarıldığını söyledi.

15.03.2017
Yazı Boyutu:  
Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Migros Depo’nun kadın işçilerinden N.O., regl olduğunu söylemeye zorlanan kadın işçilerin izin istediği için çöp toplamaya sürgün edildiğini söyledi.

Kadınların iş ve toplumsal hayatta varlık mücadelesi verdiğini dile getiren H.B. ise “Kadınlar güçlü durmalı, kendilerinden taviz vermemeli” çağrısı yaptı. 

 Depo, Antrepo, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı İşçileri Sendikası'na (DGD-SEN) üye oldukları için ‘ahlak dışı tutum’dan işten çıkaran Migros’un Gebze deposunda çalışan 13 kadın işçi,  daha önce kadınlara yönelik taciz, mobbing, baskı, hakaret ve sürgün gibi saldırılara muhatap olduklarını söylediler.

Migros’un kadın işçileri, kadınlara güçlü ve sağlam durma çağrısı yaptı. Kadın işçilerden N.O., "Regl olduğu için izin isteyen kadını çöp toplama işine sürgün ettiler" diye iş yerlerinde kadınların yaşadığı haksızlıkları anlatırken, bir diğer kadın işçi H.B. ise “Ben evimde, ailemde, eşitim. Eşimin bana saygısı var. Ama dışarıda böyle değil. Kadının kendinden taviz vermemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘KADIN OLMAK EŞİTSİZLİĞE DAYANAK YAPILDI’

Migros’un kadın işçileri, N.O. ve H.B. ile kadının evde, ailede, iş yaşamında ve toplumsal hayattaki yerini ve sorunlarını konuştuk. 21 yaşındaki genç Migros Depo işçisi N.O. söze “Biz direnmeye alıştık, direnmemiz gerekiyorsa direneceğiz” ifadeleriyle başladı. Sendikalı oldukları için işten çıkardıkları Migros’ta, kadın işçilerin gördükleri muameleyi anlatan N.O., kadın olmalarının, iş ortamında kendilerine yönelik muamelede eşitsiz davranılmasına dayanak yapıldığını söyledi.

‘ADET OLDUM DEDİ AĞLAYARAK İSTİFA ETTİ’

‘N.O., Migros’ta, regl döneminde olan kadınların, ‘karınlarının ağrıdığını’ bildirerek izin istediklerinde, iş yeri yönetiminin açıklama istediğini ve “Neyiniz var” şeklinde yanıt vermeye zorladıklarını anlattı. “Karnımız ağrıyor, ‘gideceğiz’ diyoruz. ‘neyin var, niye karnın ağrıyor?’ gibi özel dönemlerimize ilişkin açıklama yapmamızı bekliyorlar” diyen N.O., iş yerlerinde kadın işçilere yönelik baskı ve saldırıları şöyle anlattı: “35 yaşında bir ablamız vardı. Karnım ağrıyor dedi, gitmek istedi. Erkek amir “neyin var” diye sorunca “Sana söylemek zorunda mıyım, ben 35 yaşına gelmiş bir kadınım. Bu soru sorulur mu?” dedi.

Sonra dayanamayıp ‘adet oldum’ dedi. Bu lafı söyledikten sonra da oturup ağladı kendisine bunu söylettiği için. Ertesi gün ağlaya ağlaya istifa etti. Artık dayanamadı onların hareketlerine.”

REGL OLDUĞU İÇİN İZİN İSTEYEN KADIN İŞÇİYİ SÜRGÜN ETTİLER!

Hasta oldukları için izin alan kadın işçilerin, kendi çalıştıkları alan dışında ağır angarya işlerin yapıldığı başka bölümlere ‘sen hastalandın, izin aldın’ diye sürgün edildiğini aktaran N.O., “Kadını pis çöplüğe, çöplerin içindeki kırıkları ayırmaya yolladılar. Kadın sonra dayanamadı, çıkışını verdi” diye konuştu.

‘BİZ HER ZAMAN DAHA GÜÇLÜYÜZ!’

“Kadınlara çok ayrımcılık yapılıyor” diyen N.O., iş yerindeki adaletsizleri anlatmaya şöyle devam etti: “Erkek işçileri ‘belim ağrıyor’ dediğinde çikolataların olduğu hafif bölümlere yolluyorlardı. “Neden bizi toz şekerlerin, sütlerin olduğu ağır bölümlere yolluyorsunuz. Haksızlık değil mi bu?” dediğimizde de “Onların beli ağrıyor” diye yanıt veriyorlardı.”

Kadınların erkeklerden daha zayıf ve güçsüz olduğu yönündeki sanıya ilişkin de konuşan N.O. bu kabullenişe itiraz ederek “Hayır, biz her zaman erkeklerden daha güçlüyüz! Daha olgunuz” şeklinde konuştu.

KADINLARA ÇAĞRI: HAKSIZLIKLARA SESSİZ KALMAYIN!

İş yerindeki haksızlıkları anlatan ve bu konudaki mücadelesini “Hakkımı aramaktan vazgeçmem. Haksızlık yapıldığında da kendimi zorlamadan rahat çalışıyordum” diyen kadın işçi, söz konusu eşitsizliklere de kendince iş yavaşlatarak karşılık verdiğini anlattı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla dünyadaki kadınlara seslenen 21 yaşındaki N.O., haksızlıklara karşı sessiz kalmama çağrısı yaptı.

'EVDE EŞİTİM AMA İŞ HAYATINDA ASLA!’

Görüştüğümüz bir diğer kadın işçi de yine Migros’un Gebze Depo’sunda çalışırken, sendikalı olduğu için işten çıkarılan işçilerden H.B.

Migros’ta yaşadıklarını “Ben bir sürü yerde çalıştım. Böyle bir iş yeri ilk kez gördüm” ifadeleriyle anlatmaya başlayan H.B., çalıştığı iş yeri üzerinden, iş hayatında, toplumda ve ailede kadınların yerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Ben ailemde, eşimin karşısında eşitim” diyen H.B., eşinden saygı görürken, toplumsal hayatta kadına öncelik verilmediğini, saygı duyulmadığını ve dinlenmediğini dile getirdi. H.B., “Hele iş hayatında asla” ifadelerini kullandı.

Problemin sistemden kaynaklandığını ifade eden H.B., “Kadınlar her zaman şiddete maruz kalıyor. Şu ana kadar bir çözüm olmadı. Her şey saygı çerçevesinde olmalı. Karşındakinin insan olması, seni dinlemesi lazım” diye konuştu.

‘KADINLAR KENDİNDEN TAVİZ VERMESİN!’

H.B., ayrıca sözlerine “Kadının ailede, toplumda, iş hayatında yeri vardır. Bütün kadınlar erkeklerin başının tacı olmalıdır” şeklinde ek yaptı.

Kadınların ve erkeklerin eşit olduğunun altını çizen H.B., şiddet gören, boşanmak isteyen, kötü şekilde bir yaşam sürdüren kadınların zayıf olmamasını, güçlü durmasını istedi.

H.B. sözlerini şu mesajla sonlandırdı: “Kadınların susmaması gerekiyor. Kendinden taviz vermemesi gerekiyor. Kadınlara her şeyin hayırlısını diliyorum.”

NE OLMUŞTU?

Kendisini ‘insan hakları, eşitlik ve sendikalaşmaya saygılıyız’ ifadeleriyle tanıtan süpermarket zinciri Migros, sendikalı oldukları için Ocak ayında 13 işçiyi işten atmıştı. Depo, Antrepo, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı İşçileri Sendikası’na (DGD –SEN) üye oldukları için Ocak ayında işten çıkarılan 13 işçinin depo iş yeri önünde başlattığı direnişe destek veren 13 işçi de Şubat ayında ‘ahlaka aykırı tutum’ da bulunmak iddiasıyla işten çıkarmıştı. 26 işçi, direnişe geçmiş, işe iade davası açmıştı. İşçilerin işe iade davası Haziran ayında görülecek.

(Meryem Yıldırım/ İleri Haber)

Üye OlÜye Girişi