Kadın istihdamı için  ev işi kadının sırtından alınsın!

 

BM Kadın Birimi'nin Türkiye temsilcisi Ingibjorg Gisladottir, kadın-erkek eşitliğinin 15-16 Kasım'da yapılacak G-20'nin de gündeminde olduğunu söyledi

14.11.2015
Yazı Boyutu:  
Ingibjorg Gisladottir, İş gücünde cinsiyet ayrımının küresel ekonomik büyümeyi de engelleyecek boyutta olduğuna dikkatui çekti.

BM Kadın Birimi'nin Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Koordinatörü Ingibjorg Solrun Gisladottir kadınların işgücüne katılımı için öncelikle ev işleri ve bakım gibi sorumlulukların kadınların üzerinden alınması ve  erkeklerin de bakım işlerine dahil olması  gerektiğini söyledi  

Kadın-erkek istihdamı arasındaki farkın yüzde 25'e inebilmesi için bile, 2025 yılı hedefleniyor. Hedefe ulaşabilmek için atılacak  adımlar konusunda Al Jazeera Türk muhabiri  Ece Göksedef'in sorularını yanıtlayan BM Kadın Birimi'nin Türkiye temsilcisi Ingibjorg Gisladottir, İş gücünde cinsiyet ayrımının küresel ekonomik büyümeyi de engelleyecek boyutta olduğuna dikkati çekti.

15-16 Kasım’da Antalya’da yapılacak G-20 zirvesinde de kadın-erkek istihdam oranları arasındaki farkın, liderlerin ele alacağı konular arasında olacağına işaret eden  BM Kadın Birimi'nin Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Koordinatörü Ingibjorg Solrun Gisladottir Gruba üye ülkelerin 2014 yılında, 2025’e kadar kadın-erkek istihdam farkının yüzde 25’e indirilmesini hedef olarak kooyduğunu hatırlatarak bu hedefe ulaşmak için 10 yıl içinde 100 milyon kadının daha çalışma hayatına katılması gerektiğine işaret etti. 

Gisladottir, hedefe yönelik sözün sadece bir yıl önce verildiğini ve kaydedilen gelişmeyi değerlendirmek için erken olduğunu  ifade ederek ancak ‘tekerleği yeniden icat etmiyoruz’ diyerek bazı ülkelerin bu konuyu çoktan çözdüğünü hatırlattı. 

"BU HEDEFE ULAŞILABİLİR"

 “Bu hedefe ulaşılabilir” diyen Gisladottir, ama ülkelerin bunun için daha çok çalışması gerektiği uyarısında bulunarak şunları söyledi:
“Bunun kesinlikle yapılması lâzım çünkü araştırmalar gösteriyor ki; kadınların işgücüne katılımı küresel ekonomik gelişmeye büyük katkı sağlar ve toplumsal refahı arttırır. Yani sadece doğru olduğu için değil, akıllıca olduğu için de yapılmalı. Ancak bu otomatik olarak gerçekleşmez, çaba göstermek lâzım. Bence G-20 ülkeleri daha fazla çaba göstermeli, evet bazı adımlar attılar ama bu yeterli değil, kesinlikle fazlasını yapmaları lâzım.

Bu sadece işgücüne katılım değil aynı zamanda ekonomi alanında liderlikle de ilgili… Sendikalarda, meslek örgütlerinde ve şirketlerde yönetici pozisyonunda daha fazla kadın yer almalı.”

"KARŞILANABİLİR BAKIM HİZMETİ SUNULMALI"

BM Kadın Birimi’ne göre kadınların işgücüne katılımı için öncelikle yapılması gereken; ev işleri ve bakım gibi sorumlulukların kadınların üzerinden alınması:

“Bakım işleri konusuna odaklanmaları gerekir. Çünkü kadınların işgücüne katılımının önündeki en büyük engel çocukların, yaşlıların, hastaların ve engellilerin bakımı için yeterli bakım hizmetinin olmaması… Kadınlar toplumda bu bakım işleriyle en fazla ilgilenen kesim ve bunun karşılığında para da ödenmiyor. Bu durum değişmeli. Erkekler de bakım işlerine dâhil olmalı ve ailelerin karşılayabileceği bakım hizmetleri sunulmalı.”

Bu plan için yapılacak harcamanın, getirisinden çok daha az olduğunu hatırlatan Gisladottir, kadın istihdamının aileler ve ülkeler için daha fazla gelir sağlayacağının altını çizdi.

“Birçok ülke bu konuda ilerleme kaydetti, örneğin İskandinav ülkeleri. Tekerleği yeniden icat etmiyoruz, kadınların erkeklerle eşit istihdamı için neler yapılması gerektiğini zaten biliyoruz. Kadınlar evde çocuk bakmak ve çalışmak arasında tercih yapmak zorunda bırakılmamalı. Tıpkı erkekler gibi ikisini birden yapabiliyor olmaları gerekir.”

KADINLARIN EV VE BAKIM İŞLERİNE HARCADIĞI ZAMAN ERKEKLERDEN 10 KAT FAZLA"

Dünya Bankası 2013 verilerine göre, 15 yaş üzeri kadınların yüzde 50,3’ü çalışma hayatına katılıyor. Erkeklerin ise yüzde 76,7’si.

Tarım dışı işgücünde kadınların toplam maaş ödemelerindeki payları, dünyadaki 193 ülkenin 42’sinde yüzde 50 civarında. Bunlar da çoğunlukla Avrupa ve eski Sovyet ülkeleri.

BM Kadın Birimi’nin verilerine göre kadınların ev ve bakım işleri için harcadığı zaman erkeklerden 2 ilâ 10 kat daha fazla.

(Al Jazeera Türk)

Üye OlÜye Girişi