Kadın istihdamında gerilemeye çözüm aranıyor

 

KEİG ve KİHP-Yeni Çözümler Derneği’nin düzenlediği panelde "İstihdamda kadın-erkek Eşitliğine Doğru Adımların Atılmasına Yönelik İzlenmesi Gereken Politikalar" uluslararası boyutta tartışıldı

02.06.2009
Yazı Boyutu:  

Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği, Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) ve Türkiye İş Kurumu ( TÜİK) Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde ve Prof. Dr. Lerzan Özkale, Doç.Dr. Şemsa Özar, Dr. Selma Acuner ve ILO Türkiye Temsilcisi Gülay Aslantepe’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda Türkiye’de çalışma yaşamındaki kadının durumu sorgulandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsünde çeşitli illerden kadın temsilcilerin ve uluslararası uzmanların katıldığı toplantıda “Türkiye’de İş ve Aile Yaşamını Uzlaştırmaya Yönelik Mekanizmalar nerede?” başlıklı oturumu yöneten BM Uluslararası Çalışma Örgütü ( ILO) Türkiye Temsilcisi Gülay Aslantepe, Türkiye’nin taraf olduğu ILO sözleşmeleri hakkında bilgi verdi.

Aslantepe "ILO’nun, çalışma yaşamında fırsat ve ücret eşitliği konusunda ortaya koyduğu standartların, pek çoğunun Avrupa Birliği direktiflerinden çok önce yer aldığını belirterek, Hollanda, İspanya ve Fransa’nın taraf olduğu gibi, dilerim yakın bir gelecekte aralarında Türkiye’nin de bulunduğu diğer ülkelerde İLO’nun 156 ve 183 sayılı sözleşmelerini onaylar. Eşit işe eşit ücret sağlayan ve istihdamda her türlü ayrımcılığa son veren 100 ve 111 sayılı ILO sözleşmelerini Türkiye imzaladı, ve ülkemiz bu iki sözleşmeye taraf" diye konuştu.

Uzlaştırmaya yönelik yasal mekanizmalar ve Türkiye nin uluslararası keig_haber.jpgyükümlülükleri hakkında sunum yapan İTÜ den Doç. Dr. Kadriye Bakırcı, AB ye üye ülkelerde yüzde 5l olan kadın istihdamının önümüzdeki yıl yüzde  61 e çıkarılmasının ve 0-3 yaş ile 3-6 yaş arası çocuk bakım ücretilerinin ise yüzde 33 ve yüzde 90 arttırımının öngörüldüğünü söyledi. Türkiye’nin de önüne bu hedefleri koymasını öneren Bakırcı,  kadınların çalıştığı tüm iş kollarının yasalarda yer almadığını vurgulayarak, "analık izni" olarak geçen düzenlemeyle çocuk bakımının anneye ait olduğunun yasalarla belirlendiğini, "ebeveyn izni" ile ilgili yasal düzenlemenin ise hâlâ yapılmadığını söyledi.

ODTÜ den Prof. Dr. Yıldız Ecevit ise konuşmasında, kadınların işgücü piyasasında nasıl yer aldığına ilişkin kaynaklara ulaşma konusunda sıkıntıların sürdüğüne, işaret ederek, kadınların istihdamdaki konumunun anlaşılması için “Kadınlar hangi koşullarda çalışıyor?", "Kadın emeğine talep azlığı neden kaynaklanıyor?" ve "Kadınlar piyasaya nasıl çağrılıyor?" sorularına yanıt aranması gerektiğini açıkladı.

İTÜ’den Doç. Dr. İpek İlkkaracan da oturumda vurgulanan uzlaştırma politika eksikliklerini, aile yaşamındaki çatışmaları ve Türkiye nin uzlaştırmaya dair uluslararası yükümlülüklerini özetlerken; "İşgücü piyasası ve bu piyasanın uzantısı olan siyaset tamamen erkek egemen bir yapıya sahip.Yetişkin kadının iş piyasasına girememe nedeni muhafakarlık mı? sorusuna cevap; Hayır! Kadınlar işgücüne giriyor ancak kalıcı olamıyor” karşılığını verdi.


Üye OlÜye Girişi