'Kadın kazanımlarını daha da büyütmemiz gerekiyor'

 

HDP İstanbul İl yönetiminin yeni eş başkanı Elif Bulut, güncel gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

07.11.2019
Yazı Boyutu:  
HDP’nin 3 Kasım’da gerçekleştirdiği 3’üncü olağan kongresinde İstanbul İl Eşbaşkanı seçilen Elif Bulut,  “Eşit temsiliyet bizim için olmazsa olmazımızdır. Kadın kazanımlarını daha da büyütmemiz gerekiyor” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, 3’üncü olağan kongresini 3 Kasım günü gerçekleştirdi. Kongrede, HDP İstanbul İl Eşbaşkanlığına seçilen Elif Bulut ve Erdal Avcı seçildi. Eşbaşkan Elif Bulut, güncel gelişmelere ilişkin JinhaNews'dan Safiye Alağaş'ın sorularını yanıtladı.
 
‘Kadın mücadelesini yükselteceğiz’
 
İlk olarak İstanbul'a ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elif, İstanbul’un Türkiye’nin prototipi ve aynı zamanda siyasetin kalbinin attığı kentlerden biri olduğunu kaydetti. Elif, kentin kendi içinde barındırdığı sorunların tümünün Türkiye’nin sorunları olduğuna dikkat çekerek, her dönem olduğu gibi tüm Türkiye’nin gözlerinin İstanbul’un üzerinde olduğunu söyledi. 16 Nisan referandumu, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde görüldüğü gibi Türkiye’nin kaderinin de İstanbul’da belirlendiğini belirten Elif, HDP olarak hem karma hem de kadın özgürlükçü bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Elif, “İstanbul nüfusunun yarısını kadınlar oluşturuyor. Bu nüfusun çoğu eve kapatılmış durumda. Çalışma alanında olan kadınlar ise emekleri görünmüyor. Biz bunu değiştirmek için yola çıktık. Şunu çok iyi biliyoruz kadın mücadelesi yükselmeden hiçbir mücadeleden sonuç çıkmaz. O yüzden HDP’deki bu eşit temsiliyet meselesi üzerinden kadın mücadelesini yükselteceğiz” dedi.
 
‘Kadın örgütleri ile ortak hareket ediyoruz’
 
HDP’nin belirlenen yeni yönetimi ile birlikte kadın mücadelesi anlamında önlerine hedefler koyduklarını söyleyen Elif, “İl bazında genel kadın meclisimiz var ancak onun dışında ilçelerde kadın meclisleri oluşturmaya çalışıyoruz. Kadın yönetici ve aktif çalışanların sayısı eski döneme göre nispeten daha azaldı. Bunu aşmak için kadın meclisleri kurmaya çalışıyoruz. Kadınlar erkeklerle eşit koşularda politika yapmıyor. Bir erkek ceketini alıp gidebiliyor ama kadınların böyle bir şansı yok. Bir yandan politik meseleler ile uğraşırken bir yanda da evde dışarda kadın olduğumuz için karşılaştığımız zorluklarla da baş ediyoruz. Evde ev işleri yapan, çocuk bakan, çalışan kadınların ilçe merkezlerine ya da il merkezine gelmeleri çok daha zor. Bunu aşmak için kadınların bulunduğu alanlara mahallesine, sokağına ve evine giderek çalışmalarımızı güçlendiriyoruz. Kadın cinayetlerine ve tecavüzlerine karşı İstanbul’da kadın örgütleri, dernekleri ile ortak hareket ediyoruz. Kadın platformlarında aktif yer alıyoruz” diye belirtti.  
 
‘Halkın HDP’ye ilgisini görebiliyoruz’
 
Son birkaç yıldır HDP üzerinde ciddi baskılar olduğunu da dile getiren Elif, bu baskılara rağmen halkın HDP’ye ilgisini şu sözlerle özetledi: “Dışarda yaptığımız kurum ziyaretleri, mahalle ve ev ziyaretlerinde halkın HDP’ye ilgisini net bir şekilde görebiliyoruz. Özellikle kadınların ve çeşitli kurumların eşbaşkanlık sistemine çok ilgililer ve bunun nasıl hayata geçirilebileceği konusunda bizden bilgi alışverişinde bulunuyorlar.” 
 
‘Eşit temsiliyet olmazsa olmazımız’
 
HDP’li 15 belediyeye atanan kayyımlara da değinen Elif, kayyım atamaları ile hedeflenenin kadın kazanımlarını yok etmek olduğunun altını çizdi. Elif, kayyımlarla beraber, eşbaşkanlık sistemine de bir yönelme söz konusu olduğuna işaret ederek, “Eşbaşkanlık modeline neden ihtiyaç duyuyoruz? Eril bir toplumda yaşıyoruz ve kadınlar bu toplumda yer bulmada çok zorlanıyor. Ama biz parti olarak kongremizde eşit bir temsiliyet sağlanamadı mı o kongre yapılamıyor. Ya da mecliste ne kadar kadın vekil var bunun eşitliği sağlanmadan listeler belirlenmiyor. Yani partimizin her alanında eşit temsiliyet sağlanıyor. Bu bizim için olmazsa olmazımız” diye konuştu. 
 
‘Kadın kazanımlarını daha da büyütmeliyiz’
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğru Suriye’ye yönelik saldırılarının aynı zamanda kadın kazanımlarına dönük saldırılar olduğunu ifade eden Elif, son olarak şunları dile getirdi: “Rojava devrimi kadın devrimi olarak ortaya çıktı. Yaşam biçimi ile yasaları ile örnek bir model yaratıldı. DAİŞ’e karşı verilen mücadeleler dünya çapında ilgi uyandırdıktan sonra ister istemez bu model dünya çapında görünür oldu. Bu model iktidarları korkutan bir model. Çünkü eşitlik var bu model de."


Üye OlÜye Girişi