Kadın kitapları

 

Kader atlayışı/ Kraliçe Nur/(Çev: Aylin Yengin)/İnkilap Kitabevi

26.01.2005
Yazı Boyutu:  
Her genç kız, beyaz atlı persini bekler evlenebilmek için. İnanılmaz hayallar kurar, belki en olmayacak kahramanlar yaratır beyninde. Ama hiçbir genç kızın düşgücü, kendine koca olarak bir kralı, ev olarak bir sarayı düşünme yürekliliğini veremez.
Oysa, Amerikalı Lisa Halaby, böyle bir mucizenin kahramanı olur, tarihe adını Ürdün Kraliçesi olarak yazdırı. Bu beklenmedik atılım, genç kızın babasının Ürdün'de ziyareti sırasında, Kral Hüseyin ile tanışması sonunda gerçekleşir.
Kral Hüseyin, ülkesinde sevilen, sayılan bir insan. Güçlü, aynı zamanda herkesin hayranlığını çeken kişiliği ile Lisa'yı da büyüler. Üstelik, kral, üzücü bir kazada eşini yitirmiş dul bir erkek. bir kadının gönlünü fethedebilmek için tüm özellikler biraraya gelmiş ve kader Kral'ı, Lisa'nın karşısına 'kadınca' ufak bir içgüdü ile elde edebileceği armağan olarak sunmuştur sanki. Kitap, Nur'un, halkı için çalışan, ülkesinin Orta Doğu'da barışı sağlamak amacıyla girişimlerde bulunan Kral Hüseyin'in yanında Kraliçe olmasının dışında, yabancı kadın kimliğiyle, bir sarayda yaşamasının güçlüklerini yansıtıyor.
Bir erkeğe eşlik etmek sanıldığı kadar kolay değil... Bir Hükümdar'a eşlik ise, daha zor... Üstelik, dört çocuğuna da annelik etmesi gerekiyor Nur'un... Annelik tüm bunlardan da zor...
Uzaktan bakınca kraliçelik güzel, ama bedelinin ne kadar ağır olduğunu kitabı okuyuca daha iyi anlıyor insan...

VE DİGER KADıN KİTAPLARı

İlkay Savı/Adını Kader koyduk/ Phoenix Yayınları

26 kadının bir açık cezaevindeki bunaltıcı yaşamlarını anlatan bir yapıt. Cezaevi çalışanları ve yöneticilerinin akıl almaz davranışlarını vurgulayan kitap, kadın hükümlülerle ilgili zengin bir istatistik de içeriyor.

Gisela Bock/Avrupa Tarihinde Kadınlar/Literatür Yayıncılık.

Kadın her devirde savaşım veriyor. Bu kitapta Avrupa'lı kadınların ortaçağdan günümüze kadar karşılaştıkları her türlü sorunları yansıtıyor. politik ve sosyal haklar kadar, erkek-kadın ilişkileri konusunda ve bu arada evlilik kurumunun düzeltilmesi için de büyük çaba gerektiği çıkıyor ortaya. 19. ve 20. yüzyıllardaki kadın hareketi sorununu da etraflıca ele alınmış olması, yaptın değerini artırıyor.

Cathi Hanauer/Evdeki Yosma/Klan Yayınları

Yazar, 24 ile 65 yaşları arası 26 kadın aracılığıyla ve gerektiğinde, her birinin yatak odalarının kapılarını açmalarını da içeren bir gerçeklikle, hanımların iç dünyalarına ışık tutması fırsatını buluyor. Tabii, kadın denince akla, huzursuzlukları, güvensizlikleri, yanıltılmışlıkları, aldatılmaları ve doyumsuzlukları geliyor akla. Bunların hepsi, kitapta ele alınıyor birer birer.

Nevval Sevindi/Kırık Kalpli Kadınlar Ülkesi/Alfa Yayınevi

Yazar, ülkemizin temel sorunlarından biri olan eğitimsizliğin, kadın-erkek ilişkilerini ne hale getirdiğini büyük bir gerçeklilik içinde yansıtıyor. Konu bu olunca, anneliğin önemi birinci palana çıkıyor kuşkusuz. Çünkü kadını da, erkeği de doğuran o. Yetiştiren o. Büyüten o. ve Eğitiminde büyük payı alan da o. Eğer erkekler, anneliğin gereklerini iyi bilenler tarafından yetiştirilirse, kırık kalpli kadınlarla dolu bir ülke olmaktan kurtulma şansımız daha çok artabilir. Nevval Sevindi okuyucusuna bu mesajı veriyor.

Mediha Ürkmez-Semin Güler/Aile kurmak Aile olmak/Cizgi Kitabevi.

İki yazar bir araya gelerek, yararlı bir kitap ortaya çıkarmışlar. Özellikle, evlenmeyi düşünen gençlerin okumasını önereceğimiz bu kitap, mutlu bir aile olabilmenin tüm ipuçlarını veriyor.
Cahide Günay/Mor Bakışlar/Truva Yayınları
Yapıt kadının olumsuzluklarla ve erkek şiddetiyle dolu dünyasını, ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Yazar, hem kendi kişisel deneyimlerinden, hem de, yaşadıklarını kendisiyle paylaşanların hayatlarından kesitler vererek yapıyor bu işi. H.S.

<

Üye OlÜye Girişi