Kadın Kitapları...Kadın Kitapları...Kadın Kitapları...

 

Aşk Seks ve Kadınlara Dair

29.08.2003
Yazı Boyutu:  
Virginia Woolf, yaşamın hiçbir parçasında kadının "Kendine Ait bir Oda"sı olmadığını yazdı...
Bir diğeri "yeryüzündeki tek gerçek mutluluk, kendi sahte kimliğimizin zindanından kaçabilmektir" diyerek özeleştiride bulundu.
Sheila Rowbotham ise "Erkekler tarafından yaratılan kadınlar aracılığıyla öğreniyoruz kendimizi" sözleri isyan bayrağını çekti. "Gözlerimizde erkeklerin bizim için yaptıkları gözlükler vardı" cümlesi de bu görüşü tamamlıyordu.
Ama artık kadını, kadın yazarlardan okuyoruz büyük bir zevkle. Bunlardan biri de her fırsatta kadın sorunlarına eğilen, ona ışık tutan Seda Kaya Güler'in "Aşk, Seks ve Kadınlara Dair" kitabı.
Yapıtında örnek alınacak kişiler olduğu gibi ibret alınacaklar da var.
Hepsi de kadın.
Hepsi de kendini anlatıyor A'dan Z'ye kadar.
Hiç çekinmeden, düşüncelerini yansıtırken, "acaba?" sözcüğünün süzgecinden hiç geçirmeden tüm itiraflarını.
Erkekler, kadını daha iyi tanımak için okumalı bu kitabı.
Kadınlar da aynadaki hayallerini daha iyi görebilmek için.
Seda Kaya Güler/ Aşk, Seks ve Kadınlara Dair/Epsilon Yayınları

VE DİĞER KADıN KİTAPLARı...
Topladım Dağılan Kalbimin Her Köşesini/Perihan Mağden/ Everest Yayınları
Değerli bir köşe yazarından değerli bir kitap. Perihan Mağden, her zamanki titizliği ile çıkıyor okuyucularının karşısına. Bazen ironi, bazen de acı gerçeklerle dolu olarak.
Gezgin Pantolon Kardeşliği/Ann Brashares/ Dharma Yayınları
Dört kız arkadaş arasında inanılmaz bir arkadaşlık çemberi ören bir pantolonun serüveni. Pantolon deyip geçmeyin. Eğer bir pantolonun dört genç kızı nasıl birbirine yaklaştırdığını merak ediyorsanız, siz de bu pantolonun peşine düşebilirsiniz.
Hırs/Elfriede Jelinek/ Gendaş Yayınevi
Polisiye roman konusunda söz sahibi bir kadın yazardan her zamanki uslup akıcılığıyla oluşmuş bir kitap.
Kadınlar polis romanı yazamaz diyenlere, güzel bir yanıt:
Üstelik merak edilecek serüven dokusu kadar, ilginç erotik bölümlerle de dolu.
Kadınlar erotizmden de çok iyi anlıyorlar merak etmeyin.
Annem Tek Başına Maça Gitti/Mine Kılıç/ Beyaz Yayınları
Anne... Herkesin sevgilisi kadın. Bizi doğuran, büyüten ve yetiştiren kutsal varlık.
Onunla ilgili anılarla örülüdür geçmişimiz. Bazıları acı, bazıları belleklerden silinemeyecek kadar unutulmaz. Uyumadan geçirdiği geceler sonunda ördüğü sarı-kırmızılı atkıyı, 57 yaşındaki annesinin boynuna dolayıp, onu maça gönderen ortaokul öğrencisinin anıları gibi.
Çağdaş Yoga/Müheyya İzer/ Dharma Yayınları
Ülkemizdeki ilk yoga temsilcilerinden Müheyya İzer'in tutsağı olduğumuz duygularımızdan kurtulmamızı sağlayan, stresten gerilmiş tüm kaslarımızın gevşemesine olanak veren bedensel haraketleri anlatan kitap. Üstelik uygulamalar resimlerle gösterilmiş olarak.
Hepsi Hikaye/Gaye Boralıoğlu/İletişim Yayınları
Yaşamın en büyük sorunlarından biridir kendini anlatamamak.. Ya da yanlış anlaşılmış olmak. Bu iki kutup arasında gidip gelen bir ergenin, kaygıları, şaşkınlıkları ve bunların tümünü özetleyen duygularla örülmüş hayatı söz konusu. Evet hepsi hikaye.
Mayın Tarlası/Nuriye Akman/ Benseno Yayınları
1998'de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülü'nü kazanmış Nuriye Akman, ülkemizin ünlü kişileriyle yaptığı röportajları bir arada sunuyor. Politikadan hoşlanan okurların özellikle haz alabilecekleri bir çalışma.
Ağaçkurdu/Mylene Dresler/ Lal Kitap
Yaşlı bir adam yaşamının sonunda gerçek aşkı yakalamış ve onu yitirmemek için çabalayıp duruyor. Bu adamın geçmişini onunla birlikte gözden geçirip, davranışlarını yargılayışına tanıklık ediyoruz.
Sınanma/Beatrice Saubin/ Çev: Hakan Yücel/ Arion Yayıncılık
Bir genç kıza hediye verilen çantada eroin çıkması onun hayatının on yılını ölüm mahkumu olarak geçirmesine yol açar. Sevdiği bir erkeğin ihanetine mi yansın, yoksa gençliğinin en güzel yıllarını demir parmaklıklar arasında geçireceğine mi? İbret dolu bir roman.
H.S.


<

Üye OlÜye Girişi