Kadın Kitapları...Kadın Kitapları...Kadın Kitapları...

 

Vajina monologları

23.09.2002
Yazı Boyutu:  
Kadınlar, ayıp günah ve yasak üçlüsünün çemberi ile kuşatılmış; büyüklerimizin pis ve iğrenç olarak tanımladıkları cinsel organlarının konuşulmasından hiç hoşlanmazlar.
Erkek çocuk, bebeklik çağından itibaren pipisiyle gurur duyar.Herşeyi meydanda çırılçıplak çekilmiş çocukluk fotoğrafları en güzel kanıtıdır bunun.
Oysa, kadınlar için durum hiç de öyle değil. Bir kız çocuğu için, cinsel organı, saklanması, gizlenmesi gereken bir köşedir. Siz, sereserpe yatmış, çırılçıplak bir kız çocuğu fotoğrafı gördünüz mü hiç?
Anja Meulenbelt, bu durumu, daha geniş bir açıdan ele alarak şöyle eleştirir:
"Kaç kadın kendisinden başka bir kadının cinsel organını gördü ve kaç kadın kendisine gerçekten baktı?"
New-York'lu bir kadın, Eve Ensler, hemcinslerine yardımcı olabilmek ve onları yüreklendirebilmek için, her yaş ve sosyal gurubundan 200' den fazla kadınla görüşerek, müthiş bir kitap hazırlamış. Adı: Vajina Monologları.
İsmi sanki pornografik bir yapıtla karşı karşıya olduğumuz izlenimini veriyor. Oysa gerçek hiç de öyle değil. Yazar, yaşamımızın başladığı yer olan vajinaları konuşturuyor birbiri ardından.
Monologlar kadının hep saklı kalmış köşesini değil, sahibinin kişiliğini yansıtan bir ayna görevi görüyor.
Kadınlar kendilerini daha iyi tanımak, gerçek kimlikleriyle karşılaşmak istiyorlarsa, bedenleriyle barışmak zorundalar. Mutlulukları her yönden bu barışıklılığa bağlı.
Ancak o zaman, yazarın "vajinalarımızı unutuyoruz. Onların kalbe benzediklerini unutuyoruz. Kalp hem affedebiliyor hem de tamir edebiliyor vajinalar da öyle" diyen cümlesinin bilincine varabilirler.
Bu da onların özgüvenlerine kavuştuklarının en somut kanıtı olur.
Vajina Monologları/Eve Ensler/Çev: Özden Öken/Miron Yayınevi

...VE DİĞER KADıN KİTAPLARı
Anne: Melek mi - Yosma mı? Anneliğin idealleştirilmesi ve Alçaltılması/Estela V. Welledon/Çev: Semra Kunt Akbaş - Can Kurultay/Ayrıntı yayınları:
Doğanın yalnız kadınlara ayırdığı dünyanın en zor mesleği olan anneliği inceleyen ve bu özelliği ne fazla idealleştirmek, ne de gereksiz yere alçaltmak gerektiğini savunan bir kitap. Juliet Michhell'in yazdığı önsözle ayrı bir değer kazanıyor. Bizi ve yarınlarımızı hazırlayan kutsal bir varlığın nefis bir analizi.
Anne Bu Ne/Julide Sevim/Remzi Kitabevi:
Anneden söz etmişken, bu konuda her kadına rehber olabilecek bir çalışma daha. Bebeğin doğuşunu, cinsel ilişkiyi yavrularımıza nasıl anlatabilecek, onların meraklarını nasıl giderebileceğiz? Psikolog Julide Sevim yararlı bir kitap yazmış.
Ekmek Arası Hayat/Ayşenur Yazıcı/Epsilon Yayınları:
Hayatı yaşamamız gerektiği şekilde değil de, pişmanlıklarla doldurarak nasıl boş yere ömür tükettiğimizi anlatıyor.
Fahişeliğin Öbür Yüzü/Fügen Yıldırım/Metis Yayınları:
Gazeteci Fügen Yıldırım'ın onbeş hayat kadınıyla görüşerek hazırladığı bu kitap, kadınlar kadar erkeklerin de dünyanın bu en eski mesleği konusundaki meraklarını giderebilecek nitelikte.
Fahişelerin hayatlarını öğrendikçe, toplumun ikiyüzlülüğü daha çok ortaya çıkıyor.
Modernleşmenin Eşiğinde Osmanlı Kadınları/Editör: Madeline C. Zilfi/Tarih Vakfı Yurt Yayınları:
Ondört ortadoğu tarihçisinin makalelerinden oluşan bu inceleme, kadının Osmanlı döneminde sosyal ve iktisadi sorunlarda nasıl kamu alanına çıktıklarını ortaya koyuyor.
İslamiyette Ahlak ve Kadın/Erdoğan Aydın/Cumhuriyet Kitapları:
Dinin ahlakla ilişkisini anlatan ve şeriat ahlakının neden geri kaldığını açıklayan ciddi ve seviyeli bir çalışma. H.S.<

Üye OlÜye Girişi