Kadın Kitapları...Kadın Kitapları...Kadın Kitapları...

 

BİT PALAS

20.07.2002
Yazı Boyutu:  
Elif Şafak, ünlü Fransız oyun yazarı Racine'in klasizm döneminin temel ögesi olmuş "sanatta tüm ustalık, <<hiç>>ten bir şeyler yaratabilmektir" sözünü anımsatırcasına yazmış Bit Palas adlı yeni romanını.
Elif Şafak, Dünya'yı İstanbul kentine indirgemiş. Bakın onu nasıl tanımlıyor: "Hamileliğinin son aylarında aşırı kilo alıp, bir sonraki günü dahi taşıyamaz olmuş bir kadına benziyordu İstanbul. (...) Yapabilse, bir an evvel kurtulmak isterdi bu kantarlı külfetten. Yapamıyordu. Yıllar, yüzyıllar boyu şiştikçe şişmişti. (...) Eğer şu dinmeyen iştahıyla, daima aç gövdesine indirdiklerinden hiçbir şey çıkarmasaydı dışarıya, çoktan infilak etmiş olurdu şimdiye değin; kendiyle birlikte karnındakileri de canlarından ederek. Çıkarıyordu neyse ki."
Yüzeysel yaşayan insanlar için Dünya bir cennet belki. Ama dibini karıştıracak olursak, benliklerimiz İstanbul gibi çöplüklerle kaplı.
İçi irin dolu bir yara, sağlığımızı tehtit eden mikropları nasıl üretiyor ve pis kokulu bir yuva oluşturuyorsa kişisel ve toplumsal sorunlarımız da öylesine derinden irin toplayan ve onu deşme yürekliliğini bekleyen kokuşmuşluklarla dolu birer çıbana benziyor.
Elif Şafak, böyle bir ortamda, ameliyathanedeki operatörün bisturisi yerine kalemini kullanan bir yazar: Kabuk tutmuş derin bir yarayı deşiyor.
Dünyamız ve benliklerimiz, kimileri için önemi kalmadığını sandığımız değerleri gidip, yok pahasına sattığımız bir bit pazarı; kimileri için de , bu değerleri inanılmaz ucuzlukta bulup çıkardığımız zenginlikleri üretebileceğimiz verimli bir çöplük. Tabii eğer kendimizi Elif Şafak gibi sorgulayabilme yürekliliğini gösterebilirsek.
Bit Palas, her şeyin <<hiç>>ten varolduğunu kanıtlayan, her şeyin ustaca bir değişim gerektirdiğini belgeleyen edebi bir kanıt.
BİT PALAS/ Elif Şafak/ Metis Yayınları

...VE DİĞER KADıN KİTAPLARı
RESMİ TARİHTEN KADıN TARİHİNE/ Ayşegül Yaraman/ Bağlam yayınları
Artık Kadınların da bir tarihleri var: Kadınlar tarafından yazılmış, sorunları kadın açısından inceleyen, değerlendiren, hiç değilse bu amaca yönelik ve kadına birey olma bilincini tattıran yararlı bir inceleme.
KADıN YAZıN SİYASA/ Tansu Bele/ Pencere Yayınları
Kadınların evlerinin dört duvar arasında yaşamaya mahkum birer zavallı gibi yaşamaya artık niyetleri olmadığını ortaya koyan bir yapıt daha.
TANRı'NıN SESİ KADıN/ Jülide Sevim/ Remzi Kitabevi
Kadının bugünkü konuma hangi aşamalardan geçerek geldiğini tarihsel dönemlerde ne gibi güçlüklerle karşılaştığını belgeleyen ve kadın ruhunu incelemeyi ön plana alan değerli bir çalışma.
NEDEN APTALLAR AŞıK OLUR? / Janice R. Levine/ Çeviren: Dilek Yoguçmen/ Phoenix Yayınevi
32 evlilik ve aile uzmanı bir araya gelerek aşkın gizemi konusuna ışık tutmaya çalışmışlar. 239 sayfa süren açıklamalardan sonra bile, ne kadınların ne de erkeklerin aşık olma aptallıklarından vazgeçeceklerini hiç sanmıyorum. Ama gene de, mantık tanımayan aşkın bazı özelliklerini anlamaya ve bilmeye gereksinimiz var. Kitap bu konuda bir boşluğu dolduruyor.
KADıNLıĞıM YAZARLıĞıM YURDUM/ Erendiz Atasü/ Bilgi Yayınevi
Yazar "200 küsur yaşındaki feminizmin, doğduğu dönemin öncesine ait amansız bir kitle sömürüsünün teknolojik cicilerle bezenmiş bir türünün karşısında" gördüğünü özellikle belirtiyor ve kadın özgürlüğü konusunun geniş bir analizini yapıyor. Kadın olmak kolay değil. Hele kadın yazar olmak.
MUTLULUK KİTABı/Nil Gün /Kuraldışı Yayınları
Kendinizi hiç karşı cinsten biri yerine koyduğunuz oldu mu? Böyle bir şey başınıza gelse, acaba kendinizi arkadaş olarak, eş olarak seçer miydiniz? İlginç sorular, ilginç yanıtlar mutluluğa ışık tutuyor.
KAFİR/ Tenmina Durrani/ Çeviren: Meltem Tanılkan/ Doruk Yayınları
Pakistan bir tarikat lideriyle evlendirilen bir kadının yirmi yıllık tutsaklığının öyküsü. Karanlık bir dünyaya başkaldıranları suçlu ilan eden bir görüşün acımasızlıklarını sergileyen değişik bir roman.
KADERİN TUZAĞı/ Danielle Stell/ Çeviren: Mine Atafırat/ Epsilon Yayınları
11 yaşında küçük bir kızın ailesini trafik kazasında yitirmesi sonunda yaşamla pençeleşmesi. Aşk romanlarının usta kalemi Danielle Stell, düşkırıklıklarını ve aşkı anlatırken, aradan on yıl geçtikten sonra halası tarafından yetişirilen bu kıza güzel bir sürpriz hazırlamayı da unutmaz. (H.S)<

Üye OlÜye Girişi