Kadın Koalisyonu'ndan 'kaçırılır gibi gözaltılara' tepki

 

Kadın Koalisyonu, Koalisyon üyelerinden İlknur Üstün ve Nalan Erkem’in de aralarında yer aldığı 10 kadın ve insan hakları savunucusunun gözaltına alınmasına tepki göstererek sosyal medyada kampanya başlattı

06.07.2017
Yazı Boyutu:  

Kadın Koalisyonu, oluşumun üyelerinden İlknur Üstün ve Nalan Erkem’in de aralarında bulunduğu 10 kadın ve insan hakları savunucusu gözaltına alınmasını protesto ederek sosyal medya üzerinden kampanya başlattı. 


Kadın Koalisyonu'nun kampanyasına aralarından Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç'in de yer aldığı çok sayıda kadın örgütü temsilcisi, kadın aktivist ve insan hakları savunucuları destek verdi.


Kadın Koalisyonu'ndan  gözaltılarla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Kadın hakkı ihlallerinin görülmemiş yaygınlıkta ve boyutta yaşandığı bir dönemde kadın hareketinin bu iki önemli mensubunun kaçırılırcasına alıkonması kabul edilemez. Biz bunu hareketimize ve bu ülkede yaşayan kadınlara yönelik saldırı olarak görüyoruz. Kadın hakları mücadelesi, insan hakları mücadelesinden ayrılamaz.


İki arkadaşımız da yıllardır kadınlara yönelik şiddet, kadınların adalete erişimi ve siyasal katılımlarının artırılması için fedakârca çalıştılar. Bu alıkonmanın bu çalışmaların “karşılığı” olduğu kanısındayız. 


Arkadaşlarımızı alıkoymanız ne bizleri ne de onları mücadelemizden vazgeçirecektir. Çünkü bu ülkede kadınların hakları için yapılması gereken daha çok iş var. Yolumuz uzun, devam edeceğiz. Arkadaşlarımızın yanında ve takipçisiyiz."


Üye OlÜye Girişi