Kadın konuşmacının olmadığı 8 Mart panelini kadınlar terk etti

 

Çanakkale Kepez Beldesinin CHP'li Belediye Başkanı Mutan'ın moderatör dahil tüm konuşmacılarını erkeklerden seçtiği "Kadın Olmak" konulu paneli kadınlar topluca terketti.

8.03.2019
Yazı Boyutu:  
Çanakkale merkeze bağlı Kepez beldesinde, Belediye tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen, ‘Kepez’de Kadın Olmak’ paneline konuşmacı olarak beldenin erkek belediye başkan adayları katıldı. Bir grup kadın, bu duruma tepki göstererek, panelin gerçekleştiği salonu terk etti.

Kepez beldesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ‘Kepez’de Kadın Olmak’ paneli düzenlendi. Panele konuşmacı olarak AKP Kepez Belediye Başkan Adayı Alper Altınok, CHP Kepez Belediye Başkan Adayı Birol Arslan, MHP Kepez Belediye Başkan Adayı Serkan Ön, DSP Kepez Belediye Başkan Adayı Erhan Özel ve Kepez Bağımsız Belediye Başkan Adayı Gökhan Bayram davet edildi. Doç. Dr. Mehmet Şahin modatörlüğünde Kepez Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda düzenlenen panele, AKP Adayı Alper Altınok, DSP Adayı Erhan Özel ve Bağımsız Aday Gökhan Bayram katıldı. CHP Adayı Birol Arslan ile MHP Adayı Serkan Ön ise panele katılmadı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen ve tamamı erkek konuşmacılardan oluşan ‘Kepez’de Kadın Olmak’ paneline, kadınlar tepki gösterdi. Panele geçilmeden önce açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı CHP’li Ömer Faruk Mutan’a konuşması sırasında bir grup kadın, 8 Mart Kadınlar Günü’nde kadınların konuşması gerektiğini ifade ederek, panelde sadece erkek konuşmacıların olmasına tepki gösterdi.

Tepkiler üzerine bu paneli Kepez Belediyesinin organize ettiğini belirten Başkan Mutan, “Bu panelin beyni de benim. Bu paneli ben icat ettim. Sevgili kadınlar, Çanakkale STK Platformları, Dr. Ömer Faruk’un ne olduğunu bilir. Ömer Faruk gençliğinde Türkiye sokaklarında emeğin kavgasını vermiştir. Kadının kavgasını vermiştir. İnsanın kavgasını vermiştir. O yüzden sabote yok. Turizmin üzerinde fıkır fıkır oynayacağınız bir toplantı daha var. Gidin onu protesto edin. Gidin oynamaya gidin haydi bakayım. Sizin dinlemeye bile tahammülünüz yok. Oynamaya gidin oynamaya” dedi.

Başkan Mutan’ın bu ifadeleri üzerine bazı kadınlar, tepki göstererek salonu terk etti. (Birgün)

Üye OlÜye Girişi