Kadın kuruluşları suç duyurusunda bulunacak

 

İstanbu kadın Kuruluşları Birliği Dönem Başkanı Avukat Nazan Moroğlu, Trabzonspor Başkanı'nın söylediklerinin İstanbul Sözleşmesi açısından da “kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddet” niteliğinde olduğunu belirtti

29.10.2015
Yazı Boyutu:  
İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), dün oynanan maçın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın araması üzerine uğruna ölebileceğim bir lider aradığı için hakemlerin tesislerden çıkışına izin verdiğini belirterek  "Öleceksek de adam gibi öleceğiz, kadın gibi yaşamayacağız. Bizi kadın gibi yaşatmaya da kimsenin gücü yetmez" diyen Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, hakkında  savcılığa suç duyurusunda bulunacaklara açıkladı.

İKKB adına  bugün yazılı bir açıklama yapan Dönem Başkanı Avukat Nazan Moroğlu, Hacıosmanoğlu'nun sözlerinin tüm kadınlara hakaret niteliği taşıdığını belirterek, yargının yanısıra Türkiye Futbol Federasyonu'nunda  harekete geçmesini istedi.

Moroğlu'nun İKKB adına yaptığı açıklama şöyle:

Cumhuriyetimizin 92. yılında ülkemizde onca sorun yaşanmaktayken, kadın erkek eşitliği açısından geldiğimiz nokta çok üzücü..
 Geçen hafta FB-GS maçında şişirilmiş kadın yaktılar.. spor camiası topluma örnek olması gerekirken...

 UTANÇ VERİCİ SÖZLER

 Geniş kitleleri etkileyebilecek konumda olan bir spor kulübü başkanının "ben kadın gibi 100 sene yaşayacağıma, adam gibi 1 sene yaşarım, adam gibi ölürüm" sözleri  tüm kadınlara hakarettir.

 Kadının insan haklarını yok sayan, kadını birey olarak görmeyen bir zihniyetin dışa vurumu olan bu sözler, öncelikle Türk Ceza Kanunu 125. madde düzenlenen  "..insan onurunu rencide eden bir isnat.." olarak hakaret suçunu oluşturmaktadır. Hakaretin alenen işlenmiş olması ise cezayı ağırlaştırıcı nedendir.
 Ayrıca Türkiye'nin taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi açısından da “kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddet” niteliğindedir  ve kovuşturulması gerekir.
 Kadın kuruluşları olarak TCK ve Uluslararası sözleşmelere dayanarak suç duyurusunda bulunacağız.
Ancak  Futbol Federasyonu Başkanlığının da bu sözler karşısında acilen harekete geçmesini bekliyoruz. Örneğin sezon sonuna kadar tüm takımlar maça çıkarken, "kadın hakları insan haklarıdır"; "kadına yönelik şiddet insan hakları ihlalidir" pankartları taşısınlar.. Ve bu sözleri söyleyen kişi,  tüm kadınlardan ve toplumdan özür dilesin.
Trabzonspor başkanının, "benim ailem onurlu bir aile,  bana önce adamlığı, adam gibi yaşamayı öğrettiler" cümleleri ise ailede verilemeyen toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışının, eğitim yoluyla ana okulundan başlayarak ders olarak okutulmasına ne denli ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Aslında resmi müfredata bu konuda bir ders konulması  İstanbul Sözleşmesi 14. md., CEDAW 5. md. ve 6284 sayılı K. gereği de zorunlu..

 İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak başta Milli Eğitim Bakanlığına ve tüm ilgili kurumlara "ana okulundan başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilmesinin önemini bir kez dah  hatırlatıyoruz.
 Çünkü, kadın erkek eşitliği bir demokrasi meselesidir. Gerçek demokrasi için mücadelemizi sürdüreceğiz..

TFF HAREKETE GEÇTİ AMA!..

Öteyandan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), dün akşam Trabzon'da oynanan Trabzonspor-Gaziantepspor maçı sonrasında hakemlerin 4 saat statta rehin tutulması ile ilgili açıklama yaptı.

TFF'nin resmi sitesinde yer alan açıklamada olay için "hukuksuzluk' ifadesi kullanıldı ve ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi. Açıklama, şöyle:

"HAKEMLER VE FEDERASYON YETKİLİLERİ ZORLA ALIKONULDU"

"Dün akşam Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı'nda oynanan Trabzonspor A.Ş.-Gaziantepspor müsabakasının ardından maçın hakemleri ve diğer federasyon yetkilileri stadyumda zorla alıkonulmuş, çıkışlarına uzun süre izin verilmemiştir. Hiçbir hakem hatasının mazur gösteremeyeceği bu hukuksuzluk tüm futbol kamuoyunu derinden rahatsız etmiştir.

"6222 SAYILI KANUN İŞLETİLECEK"

Başta sağduyulu Trabzonspor camiası olmak üzere hiç bir futbolseverin kabul etmesi mümkün olmayan bu olayın sorumluları, müsabakanın hakem, temsilci ve gözlemci raporlarının federasyonumuza ulaşmasının ardından belirlenerek Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edileceklerdir. İlgili kişiler hakkında sportif yargılamanın yanı sıra 6222 sayılı Kanun çerçevesinde işlem yapılması için gerekli tüm girişimlerde bulunulacaktır." (KAZETE/ÖZEL- HÜRRİYET)


Üye OlÜye Girişi