Kadın mahkumlar cezaevinin kapatılmasına direnecek

 

Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi'nin kapatılıp, kendilerinin Silivri'ye taşınmasına direnecek

07.07.2015
Yazı Boyutu:  
 
Bakırköy L Tipi Kadın ve Çocuk Cezaevi’nin kapatılıp tutuklu ve mahkumların Silivri F Tipi Cezaevi’ne taşınacağına dair iddia giderek güçleniyor. Cezaevinin konumu nedeniyle çok değerli bir arazide bulunması, yıkılıp yerine AVM ve rezidans yapılacağı söylentileri yayılırken tutuklu ve mahkumlar duruma tepkili.
 
 
 
350 civarında tutuklu ve mahkum kadının bulunduğu cezaevinde ilk olarak siyasilerin nakil işlemlerinin başlatılacağı öğrenildi. Avukatlar, nakil işlemine direnilmesi halinde zor kullanılacağı bildirildi.
 
TUTUKLULAR TAŞINMAYA DİRENECEK
 
Cezaevindekilerin Bakırköy’den alınarak Silivri F Tip Cezaevi’ne götürüleceği belirtilirken, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’nden avukat Güçlü Sevimli, Diken’e yaptığı açıklamada, taşıma kararının hukuka aykırı olduğunu belirtti.
 
Kadınların F Tipi hapishanelere konulmadığını belirten Sevimli, siyasi tutukluların karara direneceklerini ve ‘yeni bir 19 Aralık Katliamı’ yaşanmasından endişe ettiklerini söyledi.
Türkiye’de cezaevlerindeki bazı tutuklu ve hükümlülerinin F tipi hücre sistemine ve tecrit uygulamasına direnmek için 20 Ekim 2000’de başlattıkları açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine karşı, 19 Aralık’ta operasyon yapılmıştı. ‘Hayata Dönüş’ adı verilen operasyonda 20 cezaevinde ikisi asker 30’u tutuklu 32 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.
 
CEZAEVİ ÖNÜNDE EYLEM
 
Uzun süredir gündemdeki taşıma kararını çok sayıda sivil toplum kuruluşu, kadın örgütü ve hukukçular yarın cezaevi önünde buluşup protesto edecek.
Adam-Der, ANADAVA, ÇHD İstanbul Şubesi, Devrimci 78’liler, Emekliler Meclisi, HDP, Hukukta Sol Tavır Derneği, İHD İstanbul Şubesi, KJA İstanbul, Komünist Kadınlar, ÖDAV, ÖHD İstanbul Şubesi, Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği ve TOHAV’ın katılacağı eylem yarın 12:00’da yapılacak. (DHA)
 

Üye OlÜye Girişi