Kadın meslekdaşını öldüren polis memuru: Bursaspor aşkına beni tahliye edin

 

Yakın arkadaşı olan meslekdaşını evde tabanca ile vurarak öldürmekten yargılanan polis memuru Muharrem yılmaz, tahliye istedi, ancak mahkeme reddetti.

12.02.2020
Yazı Boyutu:  
Meslektaşı Merve Ünal’ı katleden polis Muharrem Yılmaz,  “Kasten öldürmek”ten yargılandığı davanın ikinci duruşmasında Bursaspor “aşkını” tanık göstererek tahliyesini istedi. Merve’nin ablası Esra Koçak, “Sanığına yönelik olan ‘Kasten öldürme’ kısmına katılmıyorum. Sanık kasten bir aileyi öldürdü” dedi. 
 
Diyarbakır’da 26 Mayıs’ta meslektaşı Merve Ünal’ı öldürülen polis Muharrem Yılmaz’ın “Kasten öldürme” ve “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma” suçundan müebbet hapis ceza istemiyle hakkında açılan davanın ikinci duruşması Diyarbakır 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık ve avukatları ile Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü duruşmada hazır bulundu. Merve’nin babası Namık Ünal, kardeşleri Tuğba Övür, Esra Koçak ve Semra Ünal ve avukatları Zülal Erdoğan duruşmaya katıldı. 
 
Duruşmayı Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Roza Kadın Derneği, kadın avukatlar ve Merve Ünal’ın meslektaşları izledi.
 
Sanık polisten boşandığı eşine: Beni anca sen kurtarırsın 
 
Duruşmada tanık olarak sanık Muharrem Yılmaz’ın eski eşi Ayşegül Topbaş, Ankara 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) ile katılarak, “Maktulü sadece ismen biliyorum. Ben polis okuluna gitmeden önce boşanmıştım. İki haftalık boşanma iptal süresi içerisinde sanık ‘beni arayarak biz tekrar gizlice evlenelim’ dedi. ‘Ben şu kızdan kurtulup sana geri döneceğim. Beni bunun elinden ancak sen kurtarırsın’ deyince bende sen hallet benimle bir işin yok dedim” ifadelerini kullandı.
 
Sanıkla ayrılmış olmasına rağmen sanığa sık sık “Eşim” diye hitap etmesi dikkat çeken tanık Ayşegül, ifadesini şöyle sürdürdü: “Ben maktulün eşimin telefonuna atığı mesajlarını okuduğumda, maktulün eşime emir vererek konuştuğunu gördüm. Sanık bana Merve ile tanıştığında onu kendisini bekar olarak bildiğini, evli olduğunu söylediğinde Merve’nin olay çıkardığını söyledi. Ben sanığın maktul dışında birkaç kişiyle daha ilişkisinin olduğuna dair mesajlarını okudum.”
 
‘Sorunlu olan evlilik sorunsuz gibi gösterildi’
 
Tanık ifadesi ardından savunma yapan Merve’nin aile avukatı Zülal Erdoğan, “Sonuçta tanık sanığın eski eşi ve çocuğunun annesidir. Bu nedenle sanığı korumak ve suçtan kurtulmasını sağlamak amacıyla hakikate aykırı beyanda bulunmaktadır. Burada sanık maktulle tanışmak için kendisini bekar olarak tanıtan ve her şeyi bahane edebilecek bir sanık var. Tüm bunları yaptıktan sonra sanık maktulü öldürdükten sonra kendisini suçtan kurtarmak için evliliğinde her şey yolundaymış gibi maktulü kötüleyen bir dil üzerinde savunma yapmaktadır. Ama bunun aksini gösteren somut deliller var. Olayın olduğu gün mesaj içeriklerine bakıldığında sanığın maktul üzerinde nasıl bir hakimiyet kurduğu ve bir birey olarak kendi başına karar alma inisiyatifi tanımadığı net bir şekilde görülmektedir. Sanık savunmalarına itibar edilmemelidir. 

Sanık ve maktulün mesai arkadaşlarının ve olay yerine ilk giden polis memurunun tanık olarak dinlenmesini talep ediyoruz. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Tanık aldatıldığını kabul etti
 
Tanık Ayşegül Toptaş ve Merve Ünal ailesi avukatlarının beyanlarına ilişkin söz verilen sanık, Merve dışında görüştüğü birçok kadının olduğunu ve kendisini bekar olarak tanıtmadığını ileri sürdü. Sanık avukatı ise eski eş olan tanık Ayşegül’ün sanık beyanlarını doğruladığını ileri sürdü. Tanık Ayşegül’ün aldatılan bir kadın olarak sanığı korumayacağını iddia eden sanık avukatı, tanığın sanığa dair aleyhte beyanlarını kabul etmeyerek, sanığın tahliyesini talep etti.
 


‘Sadece Merve’yi değil bir aileyi öldürdü’
 
Ardından söz alan Merve Ünal’ın ablası Esra Koçak, “Ben sanığa yönelik olan ‘Kasten öldürme’ suçu kısmına katılmıyorum. Kasten bir aileyi öldürdü. Sanığın bundan en ağır bir şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Biz hepimiz öldük ancak Merve’yi mezara gömdüler” ifadelerini kullandı.
 
Savcı tutukluluk devamını istedi 
 
İddia makamı, sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesi, mevcut delil durumu ve suçun öngörülen cezanın üst sınırı gözetilerek tutukluluğunun devamına karar verilmesi talebinde bulundu. 
 
Sanık Bursaspor ‘aşkını’ tanık gösterdi
 
Sanık tutukluluğuna ilişkin mütalaaya karşı savunma yaparak, “Özgürlüğü kısıtlama iddialarına katılmıyorum. Özgürlüğü kısıtlanan benim. Bursaspor’a olan aşkımı bildirmek için yıllığımdaki ilgili sayfanın dosyaya sunuyorum. Tahliye talebinde bulunuyorum” diye ekledi.

Sanık vukatı da sanığın tahliye edilmesi talebinde bulundu, ancak tahliye talebi mahkemece reddedildi, duruşma ise ileri bir tarihe bırakıldı.(Kazete-JinNews)

Üye OlÜye Girişi