Kadın örgütleri malların eşit paylaşımı için mücadele etmişlerdi

 

Eşitlikçi yasaya kadınlar ilgisiz

25.12.2003
Yazı Boyutu:  
Yeni mal rejimi için sadece iki bin çift başvurdu. Avukat Nazan Moroğlu'na göre edinilmiş mallara katılımı entelektüel kesim benimsedi

Kadınların aile içindeki konumunda eşitlik getiren yeni Medeni Kanunu'nda öngörülen evli çiftlerin edinilmiş mallara eşit katılım hakkından yararlanmak için yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bu yana iki yıl geçmesine karşın ancak toplumun küçük bir bölümü başvuruda bulundu.
Kadın örgütlerinin iki yıl önce çeşitli kampanyalarla yasaya girmesini sağladığı, Medeni Kanun'un getirdiği yeni mal rejimi uygulamasından yararlanmak için İstanbul'da sadece 2 bin çift başvuru yaptı.
İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Nazan Moroğlu, başvuruların önemli bölümünün "malların ayrımı" ilkesini benimseyen varlıklı çiftler olduğunu söyledi.
AVUKAT Moroğlu, "Malların ayrılığını benimseyen çiftler genellikle her birinin adına şirketi olanlar. Ekonomik krizin etkisiyle bunu benimsiyor. Edinilmiş mallara katılım ilkesini benimseyenlerse entelektüel kesimden çiftler. Yeni kanun çok anlatılamadı ve anlaşılmadı" dedi.


<

Üye OlÜye Girişi