Kadın örgütleri, TBMM'ne İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmaya çağırdı

 

Kadın örgütleri, Yeni yasama dönemi çalışmalarına 1 Ekim Salı günü başlayacak TBMM'ne İstanbul Sözleşmesi’nin de konuşulması talep ediyorlar.

28.09.2019
Yazı Boyutu:  
AKP ve MHP yandaşı medya ile muhafazakar islamcı kesimin uzun süredir nafaka hakkıyla birlikte hedefine aldığı İstanbul Sözleşmesi’ni, ‘Aile yapısına aykırı’ olmakla suçlarken kadınlar da bizzat AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmaya çağırıyor. Kadın hakları örgütleri;  bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'in yeni yasa dönemi açılış konuşmasında İstanbul Sözleşmesiyle ilgili  muhafazakar islamcı kesimden gelen eleştirilere yanıt vermesini istiyorlar.

Bu konuda TBMM Başkanlığının da kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kalkmasına katkıda bulunmayı ve kadının güçlendirilmesi yoluyla toplumsal eşitliği sağlamayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılması taleplerine karşı tavır koyması kadınların olmazsa olmaz talepleri arasında yer alıyor.

Bu arada son zamanlarda kadın düşmanı çevrelerin oklarını çevirdiği nafaka hakkı ise Meclis’te konuşulması beklenen bir diğer konu.

Süresiz nafakanın ömür boyu mahkumiyet ve bu nedenle 2 milyona yakın insanın mağdur olduğu iddia edilse de Türkiye’de birçok kadın boşanma sebebiyle yoksulluğa düşüyor. 

Doğruluk Payı’nın son açıkladığı verilere göre Türkiye’de kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 33,8 iken istihdam oranı yalnızca yüzde 29,3. 2010’dan bu yana 2 bin 600 kadının öldürüldüğü Türkiye’de açık bir biçimde sözleşmenin ve nafaka hakkının iptalini savunmak, kadınların yaşam hakkına aykırı düşüyor. (Kazete Haber Merkezi/ Birgün)

?


Üye OlÜye Girişi