Kadın örgütlerinden 25 Kasım eylem çağrısı

 

Çok sayıda kadın örgütü, insiyatifi ve oluşumunun biraraya gelerek oluşturduğu 25 Kasım Platformu, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle eylem çağrısı yaptı.

23.11.2017
Yazı Boyutu:  
25 Kasım Kadın Platformu'nun çağrısında iktidarın kadınları  şiddet ve eşitsizilğe mahkum etmeye, OHAL bahanesiyle kadınların örgütlü dayanışmasını engellemeye çalıştığı belirtilerek 25 Kasım'da kadınların eşit ve özgür yaşama arzusundan,hayatlarından ve mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini kaydetti.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ

25 Kasım Platformu'nun açıklaması şöyle:

“Boşanma oranı artıyor” yalanıyla bizi şiddete, eşitsizliğe mahkûm etmeyi, “OHAL” bahanesiyle şiddet karşısında dayanışma için başvurabileceğimiz kurumlan kapatmayı, “karakollarda, şiddet gören kadınlara, LGBTİ+lara size vaktimiz yok’ derken veya hayatta kaldığına pişman ederken, erkeklere sığınakların yerini dahi ayan beyan söylemeyi, boşanma için “önce arabulucu” deyip barıştırmayı, şiddete uğrayan göçmen kadınlara ise “önce delil” deyip sığınağa yönlendirmemeyi, bizi makbul olan-olmayan kadın diye, kadınları buzlayan TV ekranlarını cinsiyetçilikle kaplamayı, “İsteseniz de istemeseniz de” diyen tek bir adamın kararlarıyla hayatlarımız hakkında ve bize şiddet olarak dönen yasalar çıkarmayı, mücadelemizle kazandığımız haklarımızı gasp etmeyi alışkanlık edinen erkeklere, erkek-devlete ve şiddetine ALIŞMIYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ! Bizler erkek-devlet şiddetinden uzakta, güvenli, eşit ve özgür yaşama arzumuzdan da, Hayatlarımızdan da Mücadelemizden de VAZGEÇMİYORUZ!

25 KASIM'DA SAAT 18.00'DE TAKSİM TÜNEL'DE

Her yıl olduğu gibi bu 25 Kasım’da da YİNE SOKAKTA OLARAK: “Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz! Hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz!" demek için 25 Kasım Cumartesi 2017 Saat: 18.00'de Taksim Tünel Meydanı'nda buluşuyoruz! Tüm basın emekçilerini eylemimize bekliyoruz. (
Üye OlÜye Girişi