Kadın Partisi'nden cinsel suçların da infaz yasası kapsamına alınmasna tepki

 

Kadın Partisi Genel Başkanı F.Benal Yazgan: AKP ve MHP’li milletvekillerinin cinsel suçların da infaz yasası kapsamına alınması konusundaki inadını anlamak mümkün değil!

28.03.2020
Yazı Boyutu:  
Önümüzdeki günlerde Meclis'te görüşülmesi beklenen 3. yargı paketinde yer alan infaz yasa tasarısındaki cinsel suçlara ceza indirimi öngören değişiklik önerisine tepkiler artarak sürüyor.

Kadın Partisi Genel Başkanı Benal Yazgan tepkisini yazılı açıklama ile dile getirdi:

"Basına verilen 3. yargı paketi taslağından öğrendik ki; iktidar milletvekilleri kadınların tüm karşı çıkmalarına rağmen, daha önce de gündeme gelen ve infaz yasasında yapılması planlanan değişiklikleri içeren tasarının kapsamına, cinsel saldırı, çocuğun cinsel istismarı ve kadına yönelik şiddet suçlarını da almışlar.

Aslına bakarsanız, Koronavirüs salgını nedeniyle koruma tedbirlerini öne sürerek yapılmak istenen bu değişikliklerin gerçek amacı, belli sayıda mahkumun koşullu salıverilmesi ve denetimli serbestliği yolu ile cezaevlerinin boşaltılmasıdır.

Cinsel saldırı, çocuğa cinsel taciz ve kadına karşı şiddet suçlarından cezaevlerinde olan çoğu kişinin, izinli çıktıklarında veya tahliye olduklarında tekrar aynı suçları işledikleri veya yarım kalan işlerini tamamladıklarını hepimiz biliyoruz. 

Bu tecrübelerden görülüyor ki; bu suç faillerinin salıverilmeleri, çocukların ve kadınların bu kişilerle bir araya gelmeleri, şiddetin ve başka suçların önünü açacaktır.

Tüm partilere, medyaya, kamuoyuna ve özellikle hangi partiden olursa olsun tüm kadın milletvekillerine çağrımızdır; herkesi bu konuda duyarlı olmaya, bu düzenlemeye karşı çıkmaya ve olumsuz yönde oy kullanmaya davet ediyoruz.

Biz kadınlar mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz!"

Üye OlÜye Girişi