Kadın patron silah üretecek

 

Kamle Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkan Okyay, grup olarak milli savunma sanayii içindeki grubun payını yüzde 50'ye çıkaracaklarını açıkladı.

03.03.2018
Yazı Boyutu:  
Geçtiğimiz günlerde başlattıkları "Geleceğin Kaleleri" projesiyle dikkatleri üzerinde toplayan Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, yatırımları içerisinde savunma sanayisinin payını artırmak istediklerini söyledi.

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Bloomberg HT'de Arzu Maliki'nin sorularını yanıtlayarak, "Bizim grubun toplam yatırımlarının içinde savunma ve havacılığın payı yüzde 30, bizim amacımız bunu yüzde 50'ye çıkarmak" diye konuştu. 

Maliki'nin yönelttiği sorulara Kale Grubu Başkanı Okyay şu yanıtları verdi:

2017 nasıl geçti Kale Grubu için?

60 yılı devirmek kolay değil o yüzden mutluyuz. Şimdi birçok yatırımımız oldu ama dönüşüm ile ilgili de çalışmalar yaptık, topluma dokunan projeler de yaptık. Sayın İbrahim Bodur'un da insancıl yapısını dikkate alarak birtakım projeler başlattık. Bu projeler bize keyif veren ve topluma dokunan projeler oldu. 2017'yi yüzde 26 gibi bir büyüme ile finansal beklentilerimize uygun olarak kapattık.

"Geleceğin Kaleleri" projesini başlattık, dijital dönüşüm haritamızı çıkardık, "Future Lab" projemizi hayata geçirdik. "Füreya" projesini gerçekleştirdik, Sergi'ye 60 binin üzerinde katılım oldu. Seramik sanatına da ayrı bir fon oluşturmuş olduk. Benzer projelerimize 2018'de de devam edeceğiz.

Teknolojiden konuşuyoruz; "Sanayi 4.0" için sanayi sektörü size göre ne kadar uyum sağlayabiliyor?

Türkiye'nin de "Sanayi 4.0"ı bir çatı projesi olarak ele alıp, bütün bileşenleriyle birlikte ele alması gerekiyor. Girişimci ruhunu da beslediğimiz sürece burada bir hizalanma da oluşacaktır. Tabii ki bir farkındalık var ama bunu daha da ileri bir seviyeye çekmemiz gerekiyor.

Savunma Sanayiinde millileşme anlamında birçok adımlar atılıyor. Sizin de birçok projeniz var, Rolls-Royce ile bir işbirliği içindesiniz. Bu tarafta çalışmalarınız ne aşamada? 

Son 5 yıla baktığımızda İzmir'deki Pratt and Whitney ile başlattığımız uçak parçaları üretimi ile yola çıktık, Ar-Ge merkezini kurduk, yurt dışındaki uçak şirketlerine de parça ihraç ediyoruz. Grubumuzun ihracat oranı dolar bazında yüzde 15, ciro anlamında da yüzde 30 büyüdü. Bizim grubun toplam yatırımlarının içinde savunma ve havacılığın payı yüzde 30, bizim amacımız bunu yüzde 50'ye çıkarmak.

KDV'lerin geri ödenmesi ve KGF kredilerinin uzatılması sanayi sektörünü olumlu yönde etkileyecektir, ne söylersiniz?

Bizim de istediğimiz zaten bunların tekrar sanayiye geri dönmesiydi, tabii ki ihracatı olumlu etkileyecektir, KGF gibi cansuyu olacaktır, şirketlerin de bunu doru yerde verimli şekilde kullanmaları önemli. Şirketlerin yapamadıkları işleri bunu değerlendirerek yapmaları bir can suyu şeklinde kullandıkları takdirde bu uygulamanın başarılı olacağını düşünüyorum.

Üye OlÜye Girişi