Kadın patronun işyerinde de eylem

 

Renault, Tofaş'taki işçi direnişine kadın patronun oto yan sanayi işçilerinden de destek var

18.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Bursa'da Renault ve Tofaş'ta işçilerin eylemi ailerenin de verdiği güçlü destek ile dört gündür sürerken, bölgede eylem ota yan sanayine de sıcradı. Oya Coşykunöz Yöney'in yönetim kurulu başkanı olduğu Coşkunöz Holding'e bağlı iki otomotiv yan sanayi fabrikasında işçiler de dineşe başladı.
 
 
Eylemin sürdüğü Coşkunöz Metal A.Ş. 421 milyon lira cirosu ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine 205’inci sıradan girmişti,
 
Fabrika önündeki bekleyişlerini sürdüren işçiler adına konuşan Helim Gökdemir, sabah erken saatlerde Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ile görüştüklerini ve bu görüşmede Yöney’in ağladığını öne sürdü.
 
 
Helim Gökdemir, "O burada, bizim ailemiz dışarıda ağlıyor. Oya Yöney, kalender bir babanın, kalender kızı. Ancak bize bugüne kadar kalenderlik yapmadı. Yalnız kaldığını düşünüyoruz" dedi. Coşkunöz Holding'den yapılan açıklamadaysa bu iddianın gerçekleri yansıtmadığı öne sürüldü.
 
İşçiler olarak yıllardır taleplerini yönetime ilettiklerini anlatan Gökdemir, "Biz fazladan bir şey istemedik. Bir sendikada iki sözleşmenin olmayacağını, aynı kardeşlerin, aynı eşit hakları alması gerektiğini söyledik. Taleplerimizi dikkate almadılar" diye konuştu.
 
 
Yıllardır işçilere, enflasyonu, ülke ekonomisinin durumunu bahane ettiklerini öne süren Gökdemir, "Biz de sıkıntılarımızı sineye çektik. Ancak bugün herkes bitik durumda. Ay sonunu bırakın, ayın ortasını getiremiyoruz. Artık işçinin canı boğazına geldi. Bize hep yasa şöyle, tüzük böyle diyorlarAma aç tavuk buğday ambarını bile delermiş. İşverenimizle görüştük. İşverenin kendilerine, şirketin zor durumda olduğunu, işbaşı yapmamamız gerektiğini, bir ay sonra iyileştirme yapabileceklerini söylediler. Ancak bu durum artık işverenimizden ve bizden çıktı. Artık MESS, Türk Metal Sendikası ve devlet bizi görmezlikten gelmesinler. Meydanlarda nutuk atmakla olmuyor. Bugün cebimde 100 TL param yok. 13 yıldır buradayım. Cirolar katlandı ihracat katlandı ama biz fakirlik ve yoksulluğun altında yaşıyoruz" dedi. 
 
 
COŞKUNÖZ HOLDİNG'DEN AÇIKLAMA
 
Coşkunöz Holding'e bağlı iki otomotiv yan sanayi fabrikası işçilerei adına konuşan Helim Gökdemir, sabah erken saatlerde Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ile görüştüklerini ve bu görüşmede Yöney’in ağladığını açıklamıştı.
 
Gökdemir  "O burada, bizim ailemiz dışarıda ağlıyor. Oya Yöney, kalender bir babanın, kalender kızı. Ancak bize bugüne kadar kalenderlik yapmadı. Yalnız kaldığını düşünüyoruz" demişti. Coşkunöz Holding'den yapılan açıklamadaysa bu iddianın gerçekleri yansıtmadığı aktarıldı.
 
Fabrika önündeki eylemlerini sürdüren işçilerden Mustafa Okyay ise, 14 yıldır Coşkunöz'de çalıştığını ifade ederek, "Evliyim, iki çocuk babasıyım. Burada arkadaşlarımızla birlik ve beraberlik içindeyiz. 3 gün önce 8 yaşındaki kızım Zeynep'in doğum günü vardı. Ben eve gitmedim. Kızım benim yanıma gelerek doğum gününü burada arkadaşlarla birlikte pasta keserek kutladı. Bu bekleyişimizi, sadece çocuklarımızın ailemizin geleceği için sürdürüyoruz, Coşkunöz'ün değerli patronlarıyla bir derdimiz yok. MESS ve Türk Metal'den şikâyetçiyiz. Bize onlar bugün bunları yaşatıyor. Gün gelecek onlar da bunu yaşayacaklar" diye konuştu.
 
 
OYAK RENAULT İŞÇİLERİ: "UMUTLUYUZ"
 
Oyak Renault işçilerinin de eylemleri fabrika önünde sürüyor. Sözcü Erhan İmralı, umutlu olduklarını belirterek, çarşamba günü sorunun çözülerek işe başlayacaklarını umduklarını söyledi. Renault yöneticilerinin bunun için mücadele ettiğine inandıklarını kaydeden İmralı, "Bu durum MESS yönetimi ile ilgili de bir durum. Anladığımız kadarıyla onları ikna etmeye çalışıyorlar. Yıllardır bunu görmeleri gerekiyordu. İşçilerin 'yeter artık' demelerini görmeleri gerekiyordu. 4 bin 500 kişi belirli bir organizasyon olmadan bir araya gelerek, dayanışma içinde olması çok önemli. Tamamen kararlı olan insanlar var. Bu durumu başka bir yöne çekmemiz imkansız. Bu nedenle birlik ve bütünlük içinde. Herkes yapması gerekin biliyor. Kimseyi örgütlemiyorsunuz, kimseyi yönlendirmiyorsunuz. İnsanların bizi yanlış anlamalarını istemiyoruz. siyasi partilerden uzak durmaya çalışıyoruz. Bir siyasi partinin hizmeti olarak düşünmediğimiz için belediyelerin yardımlarını kabul ediyoruz. Hepsine teşekkür ediyoruz ama fabrika yönetimi zaten bizim için kumanyamızı gönderiyor. Çay makinelerimiz var. Su sebilleri gönderdi. Haklı olduğumuzu düşünüyorlar, bu nedenle destekliyorlar" dedi.
 
 
 EN SABIRLI BİZDİK DİYEN MAKO İŞÇİLERİ DE EYLEMDE
 
Mako çalışanları ise bugün başladıkları eyleme, haklarını alana kadar devam ettireceklerini söylediler. Kadın işçilerin de aralarında bulunduğu kalabalık, fabrika önünde bekleyişlerini sürdürüyor. "En sabırlı fabrika işçileri bizdik" diyen işçiler, "Sabredelim, sabredelim dedik. Ancak sabretmeyle bir aşamaya gelemeyeceğimizi anlayınca, artık bizde somut adımlar atmaya başladık" dediler. İşçiler adına konuşan Serdar Mazlum, "Bu insanlar bizi duymuyorlar. Biz de bu sabah arkadaşlarla düşündük ve karar aldık ve üretim durdu. Bin 70 kişi olarak eyleme devam ediyoruz. Yaklaşık 150 kişi sendikadan istifa etmedi ama katılım yüzde 100 oldu. Ailelerimiz sonuna kadar destek veriyor" diye konuştu. (HÜRRİYET)
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi