Kadın politikacı Meclis'te bebeğini emzirdi

 

Avustralya Parlamentosu'nda Senatör Larissa Waters, bir ilki gerçekleştirerek oturumu takip ederken bebeğini emzirdi.

10.05.2017
Yazı Boyutu:  
vustralya Meclisi'ndeki emzirme tartışması, 2015 yılında Turnbull Hükümetinde Gelir ve Mali Hizmetler Bakanı olarak görev yapan Kelly O'Dwyer'in, yasama görevlerinden geri kalmaması için, "süt biriktirmesi" tavsiye edildiğinde başlamıştı.

Temsilciler Meclisi'nin alt kanadında 2016 yılında yapılan bir değişiklikle, emzirmeye izin verilmeye başlanmış ancak bugüne dek herhangi bir politikacı bu izni kullanmamıştı.


Avustralya'nın Sol Yeşiller partisi üyesi Larissa Waters, Salı günü yapılan bir oylamaya, iki aylık olan kızı Alia Joy ile birlikte katıldı.

Larissa Waters, Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Parlamentoda daha fazla kadına ve ebeveyne ihtiyacımız var" dedi.
Waters, paylaşımını, "İşyerlerinin de daha esnek ve aile dostu olmasına, herkes için karşılanabilir çocuk bakımına ihtiyacımız var" cümlesiyle sürdürdü.İşçi partili Senatör Katy Gallagher, meclisteki bu anın öneminin anlaşılması gerektiğini söyledi.

Avustralya'daki Sky News kanalına yaptığı açıklamada, "Dünyadaki kadın politikacılar yıllardır bunu yapıyor" dedi.
İngiltere'de de önerilmişti

Geçtiğimiz yıla kadar, Temsilciler Meclisi'nin alt kanadındaki parlamenterler, bebeklerini yalnızca ofislerine götürebiliyordu.

Ülke Senatosu'nda ise 2003 yılından bu yana kadınların emzirmesine izin veriliyor.

İngiltere'de yayınlanan bir rapor da, benzer bir iznin Avam Kamarası'nda uygulanmaya başlanmasını önermişti.

Ancak bir parlamenter, tabloid basının durumu istismar edebileceği uyarısını yapmıştı.
(BBC Türkçe/ Fotolar: Reuters-AP)

Üye OlÜye Girişi