Kadın ragbiciler bütçe peşinde!

 

Türkiye’de 15 erkek, 9 kadın ragbi takımı bulunuyor. Ancak kadın ragbicilere para yok

16.04.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Yeni Zelanda, Avustralya, İngiltere, Fransa, İrlanda, İskoçya, Galler ve Güney Afrika gibi ülkelerde oynanan, futbol ve kriketten sonra en çok seyircisi olduğu belirtilen ragbi, ülkemizde de erkek takımlarının yanı sıra 9 kadın takımıyla dikkati çekiyor.
 
Türkiye’de 15 erkek, 9 kadın ragbi takımı bulunuyor. Bunlardan biri de Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Kadın Ragbi Takımı.
 
 
"BÜTÇEMİZ YETERSİZ"
 
18-25 yaş arasında ragbi takımı oyuncuları, kadın olmanın gereklerini de ihmal etmeden antrenmana hazırlanıyor. Kramponlarını ojeli parmaklarıyla bağlayan sporcular, saçlarını toplayıp, aynada son kez kendilerine çeki düzen verdikten sonra sahaya çıkıyor. Kadın Ragbi Takımı Yardımcı Antrenörü ve oyuncusu Başak Yüncü, takımın 2010’da kurulduğunu ve bir yıl sonra turnuvalara katılmaya başladıklarını söyledi.
 
Ragbinin sert bir spor olarak algılandığına işaret eden Yüncü, olası sakatlanmaları önlemek için antrenmanlarını savunma taktikleri üzerine geliştirdiklerini ifade etti. Başak Yüncü, bütçe yetersizliği nedeniyle forma, top ve kamp alanı bulmakta sıkıntı yaşadıklarını dile getirerek şöyle konuştu:
 
 
OLİMPİYATA İLK ADIM
 
“Formalarımızı kendi ayarladığımız  sponsorla, olmazsa kendi aramızda para toplayarak temin edeceğiz. İlk maaşımla topları aldım. Daha sonra sevgililer günü hediyesi olarak antrenman kıyafetlerini yaptırdım.”
 
Yüncü, 26-28 Nisan’da Kahramanmaraş’ta düzenlenecek Türkiye Bayanlar Ragbi Şampiyonası’nda Ragbi Milli Takımı’nın seçileceğini  belirterek, “Türkiye 7’li Kadın Milli Takımı, 26-28 Mayıs’ta ilk defa Avrupa’da Türkiye’yi temsil edecek. Türkiye, 12 takım arasına girebilirse, Rio 2016 Olimpiyatları’na katılma şansı yakalayacak” diye konuştu.
 
NASIL OYNANIR?
 
Ragbi, 15’er kişilik iki takım arasında oval bir topla oynanır. Oyunculardan 8’i savunma, 7’si forvettir. Normal futbol sahalarından büyük sahada oynanır. Oyun 40 dakikalık iki devre halinde ve toplam 80 dakika sürer. Oyunda amaç topu elle, ayakla taşıyıp sayı yapmaktır. (Milliyet)
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi