Kadın senatör 30 yıl önce savaş pilotuyken uğradığı tecavüzü açıkladı

 

ABD'de Arizona Senatörü McSally, orduda cinsel saldırı davalarının kovuşturulmasını askeri emir komuta zincirinin elinden çıkarmak gerektiğini belirterek Pentagon Görev Gücü oluşturulmasını istedi.

30.03.2019
Yazı Boyutu:  
Otuz yıl önceki ABD Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olmak için askere katıldıkdan sonra üst düzey bir komutan tarafından tecavüz edildiğini 26 Mart'da Arizona Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki bir basın toplantısında ilk kez açıklayan Arizona Cumhuriyet Partisi Senatörü Martha Elizabeth McSally, ABD ordusunun cinsel saldırı şikayetlerini işleme koyma prosedürünü yenileme konusunda harekete geçti.

Kadın Senatör; Savunma Bakanlığına saflarında cinsel saldırı ile uğraşmak için reformlar hazırlamaları ve konuyla ilgili yeni bir Pentagon Görev Gücü oluşturulması  gerektiğini söyledi.Kadın Senatör, New York Times (NYT) Gazetesi'ne verdiği röportajda, 1993 yılında bir Amerikan savaş uçağını savaşa yönlendiren ilk kadın  olarak Suudi Arabistan'da görevli iken 6 Mart'da yönetmeliklere aykırı olarak "erkek uçuş şapkası" giydiği terfi töreni sonrası  bir üst düzey subayın nitelikli cinsel saldırısına uğradığını açıkladı.

McSally, askere katıldıktan sonra ona tecavüz eden üst düzey subay hakkında bilgi vermedi, ancak NYT'nin  kendisine ulaştığı bir arkadaşı Rich Robinson, yirmi yıldan fazla bir süre önce yapılan cinsel saldırıyla ilgili McSally'e güvendiğini söyledi. 

“Neredeyse sahadaki yaralı bir koyun gibisin ve yırtıcı subaylar seni kokluyorlar” dedi Robinson: “Durumu öğrenirken, güvenini kazanıyorlar ve sonra bunu ihlal ediyorlar, ve bu kötüye kullanımın gerçekleştiği zaman. İhanet, birine tamamen inandığın zaman ve sonra da kendi çıkarları için senden faydalandılar. ”CİNSEL SALDIRI RAPORLARI SIFIRLANIYOR

Senatör McSally, 1984 yılında 18 yaşında Hava Harp Okulu'na girdi. Okulda yaygın olan cinsel tacizler konusunda kimse ona bilgi vermedi. 1976-1992 yılları arasında, kadınların akademiye katıldığı ilk 16 yıl , o zamanki Akademi Sekreteri James G. Roche'un kongre tanıklığına göre, akademideki cinsel saldırı raporlarının sayısı sıfırdı.

 "Otuz yıl önceki Hava Kuvvetleri, kadınlar için, özellikle de savaş pilotu olma arzusu olan iddialı birkaç kişi için zorlu bir yerdi" diyen Cumhuriyetçi Senatör McSally, etrafının adeta pornografi ve cinsel taciz ile çevrili olduğunu belirtirken, genç bir asker olarak bu farklı erkek klübüne girme yolculuğunda bir erkek üst düzey subay tarafından tecavüze uğradığında, iddiaları komuta zincirine rapor etmemesini de şaşırtıcı bulmamak gerektiğini ifade etti.Ancak yıllar sonra bile bu yaşadığı travmadan kurtulamadığını anlatan Martha Elizabeth McSally, "Hava Kuvvetleri’nde görev yaparken üst düzey bir subay tarafından avlandığını ve tecavüz edildiğini"  ilk kez Mart ayı başında orduda cinsel saldırıları önleme konusunda çalışmalar yürüten Senato Silahlı Servis Komitesi açıkladığını, şubat ayında da eski bir kongre başkanı olan Gabrielle Giffords ile evli eski kongre üyesi astronot Mark Kelly'ye anlattığını ancak bu olayı fazla dillendirmemesi konusunda tavsiyeler aldığını söyledi.Cumhuriyetçi kadın senatör McSally, NYT'ye verdiği röportajda Kariyerimden sonra, ordu skandallarla boğuşurken ve tamamen yetersiz tepkiler verdiğinde, bazılarının benim de kurtulan olduğunu bilmelerine izin vermem gerektiğini hissettim. Genellikle deneyimlerimi paylaşma girişimimin nasıl gerçekleştiğinden dehşete düştüm. Neredeyse 18 yaşında hava kuvvetlerinden çaresizliğimden ayrılıyordum. Birçok kurban gibi, sistemin de beni tekrar tecavüz ettiğini hissediyordum Ama ben bırakmadım. Kalmaya ve hizmet etmeye, savaşmaya ve liderliğe devam etmeye karar verdim” ifadelerine yer verdi.

Mc Sally, cinsel saldırı davalarının kovuşturulmasını askeri emir komuta zincirinin elinden çıkarmak,  gerektiğini ve diğer cinsel saldırı mağdurlarını şaşırtmak için Senato yasalarına karşı olduğunu söyledi.


Üye OlÜye Girişi