Kadın sinemacılardan Flormar ürünlerine boykot

 

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu direnişteki Flormar işçilerini ziyaret eden Mor Yapımcılar, Filmmor, Mor Dayanışma ve Oyuncular Sendikası, Flormar ürünlerine boykot başlattı.

11.06.2018
Yazı Boyutu:  
 Direnişin 22. gününde Flormar işçilerine dayanışma ziyaretinde bulunan Mor Yapımcılar, Filmmor, Mor Dayanışma, Oyuncular Sendikası'nın Kamera önündeki ve arkasındaki kadınlar,  Flormar işçilerinin sendikal haklarıyla işe geri dönene kadar Flormar ürünlerine boykot kararını uygulamaya koydular.

Ayrıca  Mor Yayımcılar insiyatifi de geçtiğimiz günlerde sezon final yapan "Yasak Elma" dizisinin başrol oyuncusu Talat bulut'un kostüm asisktanına tacizde bulunduğu iddiasyla ilgilisoruşturma başlatılmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada, kadın sinemacıların, tacize adı karışmış filmlere boykot için imza kampanyası  başlattıkları açıklandı.

FLORMAR'A KADIN SİNEMACILARIN ZİYARETİ 6 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞMİŞTİ

6 Haziran'da çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Flormar direnişçileriyle bir araya gelen ve dayanışma dileklerini ileten kadın sinemacılar, işçiler tarafından “Yaşasın kadın dayanışması” sloganıyla karşılandı.

Ziyarete sırasında kadınlar adına konuşan Oyuncu Füsun Demirel, bu direnişin aynı zamanda bir kadın direnişi olduğu için çok önemli olduğunu söyledi. “Patronlar hakkını arayanı sevmez, örgütlenmesini istemez. Ben de 3 yıldır işimi, mesleğimi yapamıyorum. Ekranlar bana kapalı. Buradaki arkadaşlarımla duygum bir. Hakkınızı hakkımızı alana kadar birlikteyiz” dedi.

Filmmor’dan Melek Özman ise “Buraya gelemeyen ama sizinle dayanışma duygularını paylaşan çok sayıda kadın sinemacı var, size onların selamını getirdim. Buradaki direniş bizi de çok heyecanlandırıyor. Yaşasın kadın dayanışması” diye konuştu.

‘Ezgi Mola patronu değil bizi dinlesin' 

Dayanışma ziyaretleri sonrasında konuştuğumuz kadın işçilerden Ayşe, “Ben direnişe başlarken bu kadar ses getireceğini düşünmemiştim, ama gördüm ki haklı olan hakkını savunursa destekçisi çok oluyor. Direnişe başladığımız günden beri güçlendiğimi hissediyorum. Kadınların dayanışması bize sesimizi her yere ulaştırdığımızı hissettiriyor” dedi.

İşçilerden biri de sosyal medyada direnişe destek olan oyuncuların onları çok mutlu ettiğini, ama Ezgi Mola’nın önce destek verip sonra Flormar’ın “Onlar yasa dışı eylemler yaptılar” açıklamasını paylaşarak kendilerini hüsrana uğrattıklarını anlattı. “Ezgi Mola keşke bizi de dinleseydi” diyen işçi kadın, “Peki sizi dinlese ne söylersiniz” sorusuna “Ona bizim sendikalaşma sürecimizde fabrikada patronların neler yaptığını anlatırdım. Burada ekmeğimiz için, daha iyi çalışma koşulları için sendikalaşmak istediğimiz ama patronun sendikalaşma mücadelemizi yasa dışı göstermeye çalıştığını anlatırdım” diye yanıt veriyor.

Emeğimizin hakkını aldığımızda Flormar alırsınız

Söze giren bir başka kadın işçi de “Ben 4 yıldır burada çalışıyorum, 4 yıldır terörist değilim de sendikalaşma mücadelesi verirken mi terörist oldum? Ekmeğini büyütmek istemek, sendikalı çalışmak istemek ne zamandan beri teröristlik oldu” diye soruyor.

Dayanışmaya gelen kadınları uğurlarken de “Sesimizi gittiğiniz yerlere duyurmayı ihmal etmeyin” diye tembihliyorlar. Ve ekliyorlar: “Bizi bekleyin, içeriye girip sendikalı bir biçimde çalışana kadar Flormar kullanmayın. Emeğimizin hakkını aldığımızda alın terinin karşılığı ödenmiş ürünleri alırsınız.” (Foto: Evrensel)

Üye OlÜye Girişi