Kadın siyasetçilerin canlı yayında 'ensest' kavgası

 

Eski Bakan İmran Aykut ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Zeynep Karahan Uslu, Habertürk TV'de yayınlanan Pelin Çift ile Haber Hattı programında tecavüze uğrayan kadınların doğum hakkını tartıştı.

11.09.2012
Yazı Boyutu:  

 

"GÜNEYDOĞU'DA ENSEST YAYGIN"

Tartışma sırasında Özal Hükümeti döneminin bakanlarından İmren Aykut'un "Güneydoğu'da ensest yaygın" ifadesini kullanması AK Partili Zeynep Karahan Uslu'yu kızdırdı . Uslu, "Biraz önce kullandığınız bir cümleyi protesto ediyorum. Bu cümleyi ırkçı, ayrımcı buluyorum ve kınıyorum. Elinizde resmi bir veri yok ve bir bölgenin insanını bu şekilde mahkum ettiğiniz için sizi şiddetle kınıyorum. " sözleriyle tepkisini dile getirdi.

TEPKİLER ÜZERİNE ÇARK ETTİ

Bu tepki üzerine geri adım atan İmran Aykut: "Bunun açıklamasını yapayım. Her bölgede ensest ilişkiler olur ve bu bölgede biraz daha fazla olduğunu söylüyorum. Çünkü bu bölgede bu durumlara bağlı intihar olayları daha fazla oluyor. Ben bölgenin halkını itham etmiyorum." sözleriyle kendini savundu.

İŞTE O DİYALOGLAR...

İmran Aykut:  İki taraflıda bakıldığında da çok acı bir durum . Ne bir bebek  yok edilsin diyebiliriz ne de bir aile yok edilsin. Bu doğacak çocuk istenilmeyen bir çocuk. Bu çocuğa anne bakmayacak, anne şefkatini vermeyecek zaten baba ortada yok, baba koruması ve sevgisi de olmayacak.  Şimdi bu çocuğu doğurmanın hiç bir faydasının olmadığı ve dünyaya yararlı olacak bir insanın getirilmediği ortaya çıkıyor. Peki bu çocuğa ne sağlıyoruz? Bu çocuğa kim bakacak devlet bakacak ya da evlat verilecek. Ve bu çocuk büyüdüğünde kendi ailesini bulmak isteyecek, travmalar yaşayacak.  Kürtaja kesinlikle karşıyım ama tecavüz farklı.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu: Tecavüze uğrayan kadınlar, bebeği doğurduktan sonra istemezse o bebeğe devlet bakacaktır. Tecavüzcüyü bile öldürmezken bebeği nasıl öldürürüz. Bebeğin yaşam hakkı ne olacak?

Uslu: Biraz önce kullandığınız bir cümleyi protesto ediyorum. "Güneydoğu'da ensest yaygın" diye bir cümle kullandınız. Bu cümleyi ırkçı, ayrımcı buluyorum  ve kınıyorum.  Elinizde resmi bir veri yok ve bir bölgenin insanını bu şekilde mahkum ettiğiniz için sizi şiddetle kınıyorum.

Aykut: Bunun açıklamasını yapayım. Her bölgede ensest ilişkiler olur ve bu bölgede biraz daha fazla olduğunu söylüyorum. Çünkü bu bölgede bu durumlara bağlı intihar olayları daha fazla oluyor.  Ben  bölgenin halkını itham etmiyorum.


Üye OlÜye Girişi