'Kadın varsa özgürlük de var'

 

Konak Belediyesi'nin 8 Mart etkinlikleri start aldı

4.03.2014
Yazı Boyutu:  

 

İzmir'de Konak  Belediyesi'nin ev sahipliğinde bir hafta sürecek 8 Mart etkinliklerinin ilkinde "kadın ve  hukuk"  tartışıldı. TBB Başkanı Feyzioğlu, tüm kadınları Atatürk’te, Cumhuriyette, demokraside  birleşmeye çağırdı

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Konak Belediyesi'nin bir hafta sürecek etkinliklerinin ilk konuğu  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Genel Başkanı ve Türk Ceza Hukuku Profesörü Metin Feyzioğlu, kadınların her zamankinden çok Atatüark ilke ve devrimlerine ve cumhuriyetin değerlerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Dr. Selahattin Ayçiçek Kültür Merkezi'ni hınca hınç dolduran kadınların ilgiyle izlediği konferansın açılışında konuşan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan kadın ve hukukun içselleştirilmediği sürece doğru ve dürüst yaşamında olamayacağının altını çizdi. Başkan Tartan, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk kadınlara verdiği önemi ve değeri her gittiği yerde, konuşmasında ifade etti. Biz de İzmir'de kadının var olma mücadelesinin hep yanında olduk. İzmir’den ‘kadının adı var’ dedikçe  de Türkiye, Cumhuriyet ve özgürlük kazanacak” dedi

FEYZİOĞLU'NUN SÖZLERİ

TBB Genel Başkanı Feyzioğlu ise konferansında, kadınların özellikle Cumhuriyet için önemini vurgulayarak “İzmir önemlidir, sizin sandığınızdan da önemlidir. İzmir Türkiye’yi şekillendirecek güce sahiptir. İzmir bu sebeple Atatürkçülerin ve yurtseverlerin kalesidir. Tam da bu sebeple İzmir kadınların kalesidir. Ve İzmir’in kadını Türkiye’ye emsaldir. Türkiye’de çağdaş kadınının neler yapabileceğini İzmir kadını gösterir” diye konuştu.

Türkile Barolar Birliği olarak  herhangi bir siyasi partinin yanında dolmadıkları gibi, karşısında da  olmadıklarını ifade eden  Feyzioğlu, "Ben dernek başkanı değil avukatların başkanıyım. Ama biz Cumhuriyetin temel niteliklerine karşı olan kim varsa olanlara karşıyız. Benim doğrum şu; ben sonuna kadar kayıtsız şartsız demokrasiden yanayım. Demokraside yeri olmayan her yapıya, müdahaleye, darbelerin tamamına, yargının siyasi hesaplaşma arenasına çevrilmesine karşıyım. Biz, Atatürk Cumhuriyeti’nin tarafıyız. Anayasa’nın değişmez üç maddesinde hükme bağlanmış olan temel ilkelerde kim uzlaşıyorsa onlarla aynı paydada olmaya varız. Atatürk’ün adını ağzına almak istemeyenler, O’na karşı olanlar var. Atatürk’e karşı olmak, Atatürk’ün bu Millete gösterdiği ışıklı yola karşı olmak demek. Ama Atatürk’te birleşmek Cumhuriyette birleşmek; Cumhuriyette birleşmek de demokraside birleşmek demektir. Atatürk’te, Cumhuriyette, demokraside birleşelim.”

 

 

 

 

 

 


Üye OlÜye Girişi