Kadın vekiller rahatsız

 

Davutoğlu'nun Aile Bakanlığı'na Meclis dışından bir akademisyeni getirmesi kadın vekilleri rahatsız etti

30.08.2015
Yazı Boyutu:  
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Meclis'te 98 koltukla temsil edilen kadın milletvekillerinin hiçbirine itibar etmeyip Seçim hükümetinde Aile ve sosyal politikalar bakanlığı'na meclis dışından bir akademisyeni getirmesi karşısında AKP'nin 24 kadın vekili arasında burukluk yaşanıyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Gürcan  seçim hükümetinin Aile ve sosyal politikalar bakanı olarak dün bu görevi  eski Bakan Ayşenur İslam'dan devraldı.

TBMM’de 3’ü HDP, 24’ü AK Parti’den olmak üzere 27’si başörtülü, toplam 98 kadın milletvekili bulunurken, Bakanlar Kurulu’na kadın kontenjanının dışarıdan Prof. Dr. Ayşen Gürcan için kullanılması, siyasi kulislerde “Kadın vekiller feda edildi” yorumlarına neden oldu.  Ahmet Davutoğlu’nun ‘ilk başörtülü kadın bakan’ olarak mevcut kadın milletvekilleri dışında birini tercih etmesi, Meclis’e en fazla başörtülü kadın gönderen partisindeki kadın milletvekilleri arasında da hayal kırıklığı yarattı. 

AK Parti çevrelerinin yakından bildiği Gürcan’ın Davutoğlu tarafından da çalışmalarıyla bilindiği ifade ediliyor. Kulislerde, kabineye alınmasının da Erdoğan ve Davutoğlu’nun ortak kararı olduğu dile getiriliyor.

Kapanalı yaklaşık bir yıl olan Prof. Dr. Ayşen Gürcan, 2013 yılında katıldığı ‘Tesettür Mühendisliği’ panelinde, “Tesettürün bir misyonu var. İnsana bir karar verirken, o kararın neye ve kime hizmet ettiğini sorgulatan bir dine mensubuz” ifadelerini kullanmıştı. 

Bürokrat olduğu dönemde hacca giden ve hac sonrası kapanma kararı alan Gürcan’ın, o dönemde türbanının tartışılmaması için bazı resmi toplantılara vekilini gönderdiği biliniyor. Birlikte çalıştığı kişiler tarafından araştrmacı ve alanında yetkin bir isim olarak nitelendirilen Gürcan, bir süre sonra bürokrasinin yavaşlığının kendisini yorduğunu gerekçe göstererek akademik hayata döndü. İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri’nde göreve başlayan Gürcan, daha sonra profesör oldu.

KAPATILAN TWITTER HESABINDA İLGİNÇ TWEETLER

Yeni Aile Bakanı, birçok vakıf ve dernekte de görev yapıyor. TÜRGEV ve Yeşilay’da aktif olan Gürcan, eski bakan Nimet Baş’la birlikte Geleceğin Eğitimi Derneği’nin de kurucuları arasında. 

Yeni kabine listesi açıklandıktan sonra, sosyal medyada Gürcan’ın birçok tweet’i paylaşıma girdi. “Oysa kısasta hayat vardır. Mazlumun yanında olmaktır, kararı da maktülün yakınları verir, devlet değil... Kısas insanlık hakkıdır.”, “Kaçırdım: (Başbakanın konuştuğu salılarda doping almış gibi oluyorum, içimde bir güç doğuyor ki, koşasım ve peşindeyim diyesim geliyor”, “Batı istiyor diye, ne olduğu belli olmayan servis edilmiş IŞİD görüntülerinin hırsına kimse kapılmamalıdır” tweet’leri sosyal medyada tartışmalara ve tepkilere neden olurken, Gürcan hızla sosyal medya hesabını kapattı.

(Fatma AKSU /Hürriyet)

Üye OlÜye Girişi