Kadın vekillere 8 Mart çağrısı

 

Türkiye'de kadın örgütleri, 8 Mart'ın resmi tatil olması için kadın vekillere çağrı yaptı

05.03.2013
Yazı Boyutu:  

 

 

Dünyanın her yerinde milyonlarca kadın 8 Mart’ı doya doya kutluyor

 

Tüm dünyada ve yurtta, bugünden itibaren çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, her renkten, her dilden, her dinden. Her ulustan; engellisi, engelsizi milyonlarca kadın alanlarla , salonlarda  ortak taleplerini dile getiriyorlar.  Kadınların ortak taleplerinin başında ise  şiddetin  son bulması, yaşamın her alanında  erkeklerle eşit temsil edilmeleri geliyor.

8 MART  ÇİN'DE KAZAKİZTAN'DA AZARBEYCAN'DA DA TATİL

Bu arada Türkiye’de 300’ü aşkın, kadın örgütü, insiyatifi, oluşumu ve platformu, taleplerini dillendirirken, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜN bir günlük resmi tatil ilan edilmesi AKP’li, CHP’li, MHP’li ve BDP’li tüm kadın milletvekilerini ortak kanun teklifi vermeye çağırdılar.

Bugün aralarında Çin, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Kırgızistan‘ın da bulunduğu 21 ülkede “8 Mart” ülkenin genel tatil günlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kadın örgütleri, “Türkiye’de yaşayan kadınlar olarak biz de; sözümüzü söylemek, taleplerimizi haykırmak, dayanışmamızı örmek için 8 Mart‘ın resmi tatil ilan edilmesini istiyoruz. TBMM‘de bulunan tüm kadın milletvekillerinin 8 Mart‘ın resmi tatil olması için ortak kanun teklifi sunup, bu konuyu hep birlikte kadın dayanışması içinde savunmalarını bekliyoruz”  dedi.

KADINLARIN TALEPLERİ

Ülkemizde 30 yılı aşkındır süren çatışmalı dönemin en fazla mağdur olan kesimlerinin çocuklar ve kadınlar olduğuna işaret eden kadın örgütleri yıllar sonra umut ışığı olarak beliren barış sürecinde kadınların da müzakerelere dahil edilmesini talep ediyorlar.

Kadınların diğer talepleri ise şu başlıklarda toplandı:

* Siyasi iktidarlar kadın bedeni üzerindeki tüm söz ve karar haklarının kadına ait olduğunun kabul etsin ve   kadının bedeninden elini çeksin,

* Kadını aile ve namus ile kurumsal olarak da özdeşleştirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kaldırılarak Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulsun.

*Kadını eğitimden,  yaşamdan koparan, çocuk gelinleri meşrulaştıran, çağdışı gerici yaklaşımın son örneği 4+4+4 eğitim sistemi kaldırılsın.

*Kadın istihdamında tek seçenekmiş gibi görünen esnek-güvencesiz-kayıt dışı ve taşeron çalıştırmaya son verilsin.

*Militarizmin ve savaşın en çok kadınları etkilediği bilinci ile ülkede barış bir an önce demokratik yollarla sağlansın.

* Eşit işe eşit ücret ve insanca yaşanmasına olanak veren “yeterli ücret” ödensin.

* Sendikalaşma ve örgütlenme önündeki her türlü yasal ve fiili engeller kaldırılsın.

* Ev işçisi ve ev eksenli çalışan kadınlar, emekleri görünür kılınarak sosyal güvence kapsamına alınsın.

* Çocuklarımızı güvenle bırakacağımız ücretsiz, sağlıklı kreşler ve bakım evleri açılsın.

* Başta cinsiyet ayrımcılığı olmak üzere her türlü sömürü ve ayrımcılığa son verecek eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasa hazırlansın.

* Şiddete uğrayan kadınların korunması ve kadın cinayetlerinin engellenmesi, eşitlik ve özgürlük talebi ile mücadele yürüten kadınlara yönelik gözaltı ve tutuklamaların son bulması, işyerinde, sokakta, evde kadına yönelik taciz, tecavüz ve mobbingin sona ermesi için düzenleme yapılsın.

* Kadından yana imza atılan uluslararası sözleşmelerin uygulansın.

 

 

 


Üye OlÜye Girişi