Kadın yazardan THYye alkol sansürü cezası!

 

Yazar Buket Uzuner, THY’ye açtığı “alkol sansürü” davasını kazandı

24.02.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Yazar Buket Uzuner, THY’ye açtığı “alkol sansürü” davasını kazandı. Uzuner'in THY dergisinde yazdığı yazıya uygulanan sansür nedeniyle yazara 2 lira tazminat ödenecek.
 
 
Türk Hava Yolları’nın uçaklarda dağıttığı dergi Skylife’ın 2009 Haziran sayısına “Anadolu Yakası’nda Bir İstanbul Klasiği: Moda” yazısını hazırlayan Buket Uzuner, dergi eline geçtiğinde yazısının sansürlendiğini gördü. Yazısında İBB’nin Moda İskelesi’nde içki yasağı kararını eleştiren Uzuner, dergiye e-posta yoluyla “neden yazımı sansürlediniz” diye sorduğunda “alkolle ilgili” yanıtını aldı.
 
Bu durum üzerine Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Uzuner, THY aleyhine bir dava açtı. Yayının durdurulmasını, derginin toplatılarak imhasını, yazının tamamının yeni sayıda yayımlanmasını ve 2 lira manevi tazminat ödenmesini isteyen Buket Uzuner’e yanıt olarak THY avukatları, 1983’ten beri yayımlanan Skylife’ın politik tartışmalara girmediğini belirterek, makalenin çıkartılan bölümünün ülke imajına zarar verebileceği iddiasıyla davanın reddini istedi ve eski Rum meyhanesi Koço restoranla ilgili bölümün de ‘reklam’ gerekçesiyle çıkartıldığı savunuldu.
 
Mahkeme heyeti ise, Buket Uzuner’in ünlü bir yazar olduğuna kanaat getirip, ilgili makalesinin, “FSEK uyarınca edebi eser mahiyetinde olduğu konusunda bir şüphe bulunmamaktadır” tespitini yaptı. Eser üzerinde her türlü tasarrufun yazara ait olduğunu ve izin alınması gerektiğini vurgulayan mahkeme davayı kabul ederek Haziran 2009 sayısının toplatılarak imhasına, THY internet sitesinden çıkartılmasına, 2 lira manevi tazminat ile 3 bin lira avukatlık ücretinin tahsiline, yazının tamamının karar kesinleştikten sonraki 3 ay içinde Skylife’ta yayımlanmasına karar verdi.
 
Temyiz isteminde bulunan THY’nin talebi ise, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından reddedildi ve karar kesinleşmiş oldu.
 
PEN üyesi Buket Uzuner’in yazısında sansürlenen THY’nin “içkili” bulduğu bölüm ise şöyle:
 
“Bir Modalı olarak, İstanbul’un daima gurur duyduğum binlerce yıllık hoşgörü iklimine hiç ama hiç yakışmayacak biçimde, bu muhteşem iskeledeki kafede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıldır alkollü içki yasağı uyguladığını üzülerek belirtmek isterim. Yemek içmekten söz edilince, Moda’yla adı özdeşleşen Koço Restoran’ı mutlaka anmak gerekir. Çünkü Koço’suz Moda eksik kalır...”
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi