Kadına şiddete tahrik ve iyi hal indirimi Meclis'e taşındı

 

HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, kadına yönelik cinsel suçlarda ve şiddet eylemlerinde "tahrik indirimi" ve "iyi hal indirimi"ni Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Çelik'e sordu

18.07.2019
Yazı Boyutu:  
HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Coşkun, soru önergesinde Jandarma Genel Komutanlığı 2019 Asayiş Raporu’na göre jandarmanın görev yaptığı alanda 10 bin 606 kadın hakkında şiddete maruz bırakıldığı gerekçesiyle, 11 bin 600 çocuk hakkında da “çocuk suçları” kapsamında işlem yapıldığını kaydetti.

Coşkun, Jandarma Genel Komutanlığı’nın son üç ayda şiddete maruz bırakıldığı gerekçesiyle hakkında işlem yapılan kadın sayısı bir önceki döneme göre yaklaşık yüzde 30 arttığını ve nisan ayında 3 bin 172 kadın, haziran ayında 4 bin 124 kadın şiddete maruz kaldığını açıkladığını aktardı. Soru önergesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2019 yılının ilk yarısında 214 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü belirten Coşkun, önergede “100 kadın aile yakınları tarafından, 63 kadının ise kim tarafından öldürüldüğü tespit edilememiştir.  Kadınların olarak evde ve sokakta, ateşli silah, kesici alet kullanılarak öldürülmüşlerdir. Bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, haziran ayında en az 34 kadını öldürmüştür” bilgilerine yer verdi.

Kadına yönelik şiddetin ve cinsel suçların artmasının gerekçesinin “yargı mekanizmasının suçlara gerekli cezayı vermemesi” olduğunu belirten Coşkun, “Yargı mekanizmasının kadına yönelik cinsel suçlarda ve şiddet eylemlerinde ‘tahrik indirimi’, ‘iyi hal indirimi’ gibi mekanizmaları uygulayarak cezaları azaltarak uygulaması işlenen suçların cezasız kalmasına neden olmaktadır” dedi.

Coşkun, Çelik’e şu soruları yöneltti:

  • 2002-2019 yılları arasında kaç kadın erkekler tarafından öldürülmüştür?
  • Şu an devam eden kadına yönelik erkek şiddeti ile ilgili süren kaç dava vardır?
  •  2002 yılından bu yana kadına şiddet uygulayan ve kadını öldüren kaç erkek hakkında takipsizlik kararı verilmiştir?
  • 2002-2019 yılları arasında kadına şiddet uygulayan ve kadını öldüren kaç erkek ceza almıştır? Verilen cezaların kaçında “iyi hal indirimi ve tahrik indirimi” uygulanmıştır?
  • Kadınlara yönelik işlenen suçlardan dolayı gözaltına alınan ya da tutuklanan suçlu, yargıç karşısına çıktığında davranış ve şekli görüntüsünden dolayı iyi hal indiriminin uygulaması, Türkiye’nin de imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı değil midir?
  • Kadına yönelik erkek şiddeti ve cinsel suçları önlemek için Bakanlığınızın yürüttüğü önleyici çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir?
  • Türkiye’de kadınların yaşadığı hak ihlalleri, kadına yönelik erkek şiddeti ve kasten ölümlere ilişkin sağlıklı istatistiki verilerine yönelik çalışmanız var mıdır? Varsa istatistikler kamuoyu ile neden paylaşılmamaktadır?
Sendika.Org

Üye OlÜye Girişi