Kadına şoförlüğü yasaklayan Kayyumdan yeni kadın kıyımı

 

Bekir Kaya'nın görevinden uzaklaştırılmasıyla Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliğini üstlenen Van Valisi Taşyapan Rojin Kadın Yaşam Merkezi çalışanı 14 kadının işine son verdi.

28.02.2017
Yazı Boyutu:  

Van'da terör soruşturması kapsamında gözaltına alınarak görevinden uzaklaştırılan geçen yıl 17 Kasım'da tutuklanan Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın yerine Van Büyükşehir Belediyesi’ne  kayyum alarak atanan Van Valisi İbrahim Taşyapan'ın belediyedeki operasyonları olanca hızıyla sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde, Van Büyükşehir Belediyesi'nin halk otobüslerinde şoför olarak çalışan üç kadını "kadından şoför olmaz" diyerek görevlerinden alıp başka birimlere dağıtan Belediye Başkan Vekili Vali Taşyapan, dün de Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Rojin Yaşam Merkezi’nde görevli 14 kadın çalışanı işten attı.


Teknik şartnamede belirtilen şartları karşılamadığı iddiasıyla çıkartılan 14 kadına iş akitlerinin feshedildiği bilgisi Belediye genel sekreterliğin gönderdiği resmi yazıyla iletildi.

Belediyenin Kayyum başkanı Vali  İbrahim Taşyapan son olarak da ‘Mor Kanatlı Turnalar’ projesini iptal etmiş ve halk otobüslerinde şoför olarak çalışan Fatma Aytin, Serap Ülfer ve Zeynep Yorgun’u “Kadın şoför olmaz, ne gerek var” diyerek başka birimlerde görevlendirmişti.

(KAZETE)Üye OlÜye Girişi