Kadına soyadını çok gördüler

 

Kadına kendi soyadlarını kullanma hakkı 4. Yargı Paketinde yok

14.02.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
AİHM kararına rağmen, kadınların evlenmeden önceki soyadlarını tek başına kullanabilme hakkı 4. Yargı Paketi’ne girmezken, terör suçları konusunda kapsamlı değişiklikler yer alıyor
 
Hükümetin, AİHM’nin Türkiye aleyhindeki ihlal kararları doğrultusunda hazırladığı 4. Yargı Paketi’ne, kadına soyadı özgürlüğü sağlayacak düzenleme giremedi. AİHM’nin, Türkiye’yi 8 yıl önce, kadına evlenmeden önceki soyadını tek başına kullanmasına izin vermediği gerekçesiyle mahkum etmesine rağmen, Bakanlar Kurulu’nda itirazla karşılanan soyadı düzenlemesinin pakete alınmasından vazgeçildi.
 
SOYADI DÜZENLEMESİ YOK
 
AİHM, Avukat Ayten Ünal’ın, evlendikten sonra sadece evlenmeden önceki soyadını kullanma talebiyle yaptığı başvuruların reddedilmesi üzerine açtığı davada, 8 yıl önce Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etmiş, Türkiye’den de bu yönde düzenleme yapmasını istemişti. 
 
Anayasa Mahkemesi, geçen yıl şubatta verdiği kararla AİHM kararına aykırı olan Medeni Kanun’un 187. maddesindeki, “Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır” hükmünün iptal edilmesi istemini 8’e karşı 9 oyla reddetti. Adalet Bakanlığı, 4. Yargı Paketi’ni hazırlarken, kadınlara bu hakkı tanıyan bir düzenlemeyi de pakete koydu. Ancak paketin Bakanlar Kurulu’ndaki sunumunda, bu düzenlemeye itirazlar geldi. Bakanlık, itirazlar üzerine yeniden şekillendirdiği 4. Yargı Paketi’nde soyadı düzenlemesine yer vermedi.
 
TCK’NIN 301. MADDESİ YOK
 
Pakette ayrıca daha önce Bakanlar Kurulu’nda itirazla karşılanan Türklüğü ve devlet organlarını alenen aşağılama suçunun düzenlendiği ve AİHM tarafından düşünce özgürlüğüne aykırı bulunan TCK’nın meşhur 301. maddesine ilişkin düzenleme de yer almadı.
 
ÖRGÜT ÜYELİĞİ KALDI
 
Pakette örgüt propagandasını düzenleyen TCK’nın 220. maddesinin 8. fıkrası değişecek. Propagandaya üç yıla kadar hapis cezası öngören bu maddede yapılan değişiklikle, suçun oluşması için artık cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlere başvurmayı alenen teşvik etmek unsuru aranacak.
 
SAYIN ÖCALAN, GERİLLA DEMEK SUÇ DEĞİL
 
TMK’nın 6 ve 7. maddelerinde değişiklik yapılacak. Artık, terör örgütüne yönelik açıklama yapmak, yazı yazmak, örgütün amacını açıklamak, bildiri basmak ve yayınlamak şiddeti teşvik etmediği sürece suç olmayacak. Böylece bildiri dağıtmak, eyleme katılmak, “Sayın Öcalan” , "gerilla" ifadelerini kulanmak ve Deniz Gezmiş, Mahir Çayan gibi bir dönemin sembol isimlerinin anılması nedeniyle düzenlenen törenlere katılmak terör suçu olmaktan çıkacak. (Milliyet)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi