Kadına tecavüz medeniyet  tanımıyor!

 

Dünyanın gözü Hindistandaki toplu tecavüzlere çevrilmişten, Dünyanın en uygar ülkesi İsveçte bir kadın toplu tecavüze uğradı

14.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Dünyanın gözü Hindistan'daki toplu tecavüzlere çevrilmişten, Dünya'nın en uygar ülkesi  İsveç'te de pazar günü bir kadın toplu tecavüze uğradı
 
Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de geçen yıl 16 Aralık'ta otobüste üniversite öğrencisi genç kadına yapılan toplu tecavüz olayı sonrası ülkede büyük protesto gösterileri yaşandı, tüm dikkatler bu ülkeye  çevrildi. Hindistan hükümeti  polisiye önlemleri artırdı ancak 11 Ocak cuma günü sokakta dün de yine bir otobüste benzer toplu tecavüz olayları yaşandı. Ancak Hindistan'dan hem kültür hem de coğrafya olarak çok uzak uygar, cinsiyet eşitliğinin, demokrasinin tüm kurallarıyla işlediği İskandinav ülkesi İsveç'ten benzer toplu tecavüz haberi geldi.
 
Halk hareketine dönüşen tecavüz karşıtı gösteriler Hindistan'daki sorunu görünür kılmıştı, İsveç'te ise son yıllarda hızla artan erkek şiddeti dikkat çekmiyordu. Parlamentosu'nda kadınhların eşite yakın oranda temsil edildiği İsveç'te Pazar sabah saat 04.00 sularında, başkent Stockholm'ün kuzeyindeki Sundyberg tren istasyonunda 22 yaşındaki bir kadın tanımadığı beş erkeğin saldırısına uğradı.
 
Saldırıya polis de medya da mesafeli yaklaştı. Uluslararası medyada fazla yer bulmayan olay hakkında Stockholm Polisi'nin de pek bilgisi yok. Stockholm polisi adına konuşan Stafan Larsson "Yirmili yaşlarda siyah giyimli beş erkek" olarak tariflediği saldırganlar hakkında "beş kişi arkadan saldırmış ancak hepsinin cinsel şiddette bulunduğundan emin değiliz" açıklamasını yaptı. Larsson Sveriges Radio'ya yaptığı açıklamasında "kış vakti, sokakta toplu tecavüz vakasına pek rastlamıyoruz" dedi.
 
Psikolojik olarak travma geçiren kadın ise fiziksel olarak ağır yaralanmadığı için hastahaneden taburcu edildi.
 
 

 


Üye OlÜye Girişi