Kadının özgürleşmesinden korktular,polisi Feministlerin üzerine saldılar

 

Polis, kadınların 2003 yılından beri her yıl Beyoğlu'nda İstiklal Caddesi'nde düzenlediği “Feminist Gece Yürüyüşü”ne izin vermedi, eyleme biber gazıyla müdahale etti.

08.03.2019
Yazı Boyutu:  
Kadınların 2003 yılından beri her sene düzenlediği “Feminist Gece Yürüyüşü” yapılmasına izin verilmedi.Taksim Meydanı'ndan arama yapılarak Fransız Konsolosluğu'nun önüne alınan kadınların Tünel'e yürüyüşünü engellemek için 200 metre ileriye barikat kuruldu. Taksim Metro İstasyonu giriş ve çıkışlara kapatıldı. Taksim ve İstiklal Caddesi'ne çıkan yollarda polis barikatı kuruldu. Çevik kuvvet ekipleri de Gezi Parkı'nda bekletiliyor. Kadınlar Fransız Konsolosluğu'nun önünde "Korkmuyoruz, susmuyoruz itaat etmiyoruz", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganları attı.
Kadınlara biber gazlı müdahale

Kadınlar polisin yürüyüşe izin vermemesine "Her sene aynı şey" diyerek tepki gösterdi. Polis, barikatın açılmamasını "aç, aç" sloganlarıyla protesto eden kadınlara biber gazı sıktı. İstiklal caddesi'nde toplanan kadınları biber gazı ve plastik mermi kullanarak Sıraselviler yönüne doğru püskürttü.

 1. Polis, İstiklal Caddesi'ni her şekilde kapatmış durumda. Ara sokaklardan da caddeye geçişe izin verilmiyor. 2019 Türkiye'sinde #8MartDünyaKadınlarGünü budur! #FeministGeceYürüyüşü
   
  7 yanıt57 retweet144 beğenme
   
   
   
M. İrem Afşin? @iremafsin
Kadınlar toplanmaya devam ediyor. #FeministGeceYürüyüşü
 
17:55 - 8 Mar 2019
2 yanıt6 retweet26 beğenme

  1. @iremafsin adlı kullanıcıya yanıt olarak
   Bir şekilde içeri girebildim etkinlik dolayısıyla ama kalbim dışarıda sizinle ???????
   0 yanıt0 retweet0 beğenme
    
    
    "Dağılın" anonsu

Kalkanlarla itilerek sıkıştırılan kadınlar ezilme tehlikesi geçirdi. Biber gazından dolayı fenalaşanlar kepenklerini yarıya kadar indiren dükkanların camlarına vurarak yardım istedi. 

Ardından "dağılın" anonsu yapan polisler, Sıraselviler Caddesi'nde toplanların dağılmadığı taktirde müdahale edeceğini duyurdu. Anonsun ardından 2 TOMA Sıraselviler'e yönlendirildi.


Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrı yaptığı 17’nci Feminist Gece Yürüyüşü öncesi kadınların buluşma noktası olan İstiklal Caddesi’nin giriş çıkışları ve ara sokaklar yayalara kapatıldı. Taksim Fransız Kültür Merkezi önünde “Bu bir feminist isyandır” sloganıyla planlanan yürüyüş öncesi polis her sokağa demir bariyerler yerleştirdi. Gece yürüyüşüne katılmak isteyen kadınların caddeye gelişi ise devam etti.
 


Polis, alana girişlerin "kontrollü" bir şekilde yapılacağını belirtirken bir yandan da kadınların pankartları kontrol etti.Polisin kapatma kararına rağmen Fransız Kültür Merkezi önünde toplanmaya başlayan binlerce kadın “Yaşasın kadın dayanışması”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “İtaat etmiyoruz, yılmıyoruz”, “Sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “İnadına isyan, inadına özgürlük” sloganlarını attı.DHA’nın aktardığına göre, emniyet yetkilileri, İstiklal Caddesi’nde bu akşam herhangi bir etkinliğe müsaade edilmeyeceği, etkinlik yapmak isteyenlerin İstiklal Caddesi’nin bir alt sokağına yönlendirileceğini bildirdi. Polis İstiklal Caddesini demir bariyerlerle çevirdi.

(Fotoğraflar: Kazete/Eylem Nazlıer, Evrensel/ Birgün/Duvar)

Üye OlÜye Girişi