Kadınlar 2 Ekim'de Meclis önünde protestoya hazırlanıyor

 

2 Ekim’de Meclis önünde eylem yapacak olan Nar Kadın Dayanışması üyeleri, bütün kadınlara dayanışma çağrısı yaptı.

27.09.2017
Yazı Boyutu:  
Meclis’in açılması ile gündeme gelecek olan “Müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarı”ya karşı Nar Kadın Dayanışması 2 Ekim Pazartesi günü Meclis önünde gerçekleştireceği protesto eylemine bütün kadınları çağırdı. 

Nar’lı Kadınlar adına konuşan Pınar Yüksel, “Karanlığa bırakmayacağımız bir gelecek ve mücadeleyle kazandığımız haklarımız var. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik yasa tasarısı Medeni Kanun ile kazandığımız haklarımıza saldırıdır. Müftülere nikah yetkisi verilmesi laikliğe saldırıdır. Mücadeleyle kazandığımız haklarımızı hedef alan yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir” diye konuştu. Yüksel, imza kampanyası da başlattıklarını duyurarak, isteyenlerin Nar Kadın Dayanışması’nın sosyal medya hesapları üzerinden destek verebileceğini söyledi.

Yeni bir toplum inşasının ürünü

 “Müftülere nikah yetkisi verilmesi laiklikten vazgeçilmesi demektir” diyen Yüksel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu tasarı, AKP’lilerin de açık açık dile getirmekten çekinmediği ‘İster kabul edin, ister etmeyin biz yeni bir devlet kurduk…’ sözleriyle de pekişen yeni toplum inşasının bir ürünüdür. Medeni hukukun yok sayılması ve şer’i hukuk gibi dini referanslı düzenlemeler ile ikili hukuk yaratılmak istenmektedir.
 Yaşamlarımızı aile, tarikat, cemaat üçgeninin sınırlarına hapsetmek isteyenlere karşı laikliği savunmak ve kazanmak kadınlar için yaşamsaldır. Medeni kanundaki kazanımlar kadınların mücadelesinin sonucudur. Mücadeleyle kazandığımız haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Geleceğimize sahip çıkacağız. ‘Evde yapılan doğumlarda doğum bildiriminde sözlü beyan yeterli olacaktır’ ifadesiyle anne ve çocuk sağlığı korunamayacak. Bununla birlikte çocuk yaşta evliliklerin doğum nedeniyle hastanelerde açığa çıkmasının, kaydının tutulmasının önüne geçilecek. Bu maddeyle birlikte çocuk istismarı meşrulaştırılmaya çalışılacak.”

Mücadele ile elde edilen kazanımlardan geri adım atılmayacağını kaydeden Yüksel, “Kazandığımız haklara yönelik saldırı niteliği taşıyan yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir. Bütün kadınları geleceğimiz ve haklarımız için mücadeleye çağırıyoruz. Tüm kadınları geleceğimizi ve haklarımızı birlikte savunmaya çağırıyoruz. 2 Ekim’de‘haklarımız var!’ diyerek TBMM önünde buluşuyoruz. Kadınlar yan yana geldiğinde hayatı ve geleceği birlikte kurarlar biliyoruz” dedi.

"Tasarıyı geri çektirelim”

Nar Kadın Dayanışması’nın açıklamasına katılan CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da laiklikten vazgeçilmemesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bu mücadeleyi başarıya götüreceğiz. Biz kadınlar olarak umutsuz değiliz. Hep birlikte mücadele ederek daha önce nasıl gerici tasarıların çekilmesini sağladıysak, bu tasarının da geri çekilmesini sağlayabiliriz” dedi.
 

Üye OlÜye Girişi