'Kadınlar 21. YY'da hala regl oldukları için utanmalı mı?'

 

Rio Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar 4x100 metre bayrak yarışına, regl tartışması damga vurdu

17.08.2016
Yazı Boyutu:  
Rio Olimpiyat Oyunları’nda ülkesine ‘kadınlar 100 metre sırtüstü’ dalında bronz madalya kazandıran Çinli yüzücü Fu Yuanhui, bugüne dek herkesin bildiği bir gerçeği dünyaya ‘haykırdı.’

Rio de Janeiro’da devam eden Olimpiyat Oyunları’ndaki ‘kadınlar 4x100 metre karışık bayrak yarışını’ dördüncü sırada tamamlayan Çin’den Fu Yuanhui, müsabakanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, takım arkadaşlarını hayal kırıklığına uğrattığı için özür diledi. 20 yaşındaki Çinli yüzücü performansının neden düşük olduğunu ise bugüne dek hiç kimsenin yapmadığı şekilde açıkladı: “Reglim dün başladı, o yüzden de yorgun hissediyorum. Ama bu bir bahane değil. Yeterince iyi yüzemedim.”

Fu’nun bu sözleri, kadın sporcuların hareket kalitesini doğrudan etkileyen adet kanamalarına ilişkin konuşmalarının tabu olduğu bir ortamda, haliyle, çokça ses getirdi.

'KADINLAR 21. YÜZYILDA HALA ADET GÖRDÜKLERİ İÇİN UTANMALI MI?’

Sputnik'te yer alan habere göre, Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da da Fu’ya destek mesajları yağdı.  Bir kullanıcı, “Fu Yuanhui, adet gördüğünü söyledi ve bu öfkeli insanlar ‘edepsiz’ ve ‘kirli’ dedi, böyle bir şeyi nasıl söyleyebileceğini sordu. 21. yüzyıldayız ve kadınlar hala regl oldukları için utanmalı mı? Oradaki erkekler, evinize gidip eşlerinize ya da annenize menstrüel belirtileri sorun” diye yazdı.

(İlerihaber)

Üye OlÜye Girişi