Kadınlar, baskıya, şiddete savaşa karşı şarkı söyleyecek

 

Baskıya Şiddete Savaşa Karşı Şarkı Söyleyen Kadınlar etkinliği, 23 kasım'da Boğaziçi üniversitesi Özge Arnas Salonu'nda gerçekleştirilecek

21.11.2016
Yazı Boyutu:  
Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü ve Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında 23 Kasım Çarşamba günü Boğaziçi Üniversitesi Özger Arnas Salonu’nda “Baskıya, Şiddete ve Savaşa Karşı Şarkı Söyleyen Kadınlar” adı altında bir Sunum-Performans etkinliği düzenleyecek.

23 Kasım Çarşambagünü saat 17.00'de başlayacak etkinlikle ilgili yapılan açıklama şöyle.

"Devletin uyguladığı savaş, baskı ve şiddet politikaları Türkiye’de yapılan yeni düzenlemelerle ve özellikle OHAL dönemiyle birlikte her geçen gün artmakta. Anayasal değişiklikler, muhafazakar ve cinsiyetçi politikalar ve yeni yasa önerileri üzerimizdeki baskıyı arttırırken aynı zamanda şiddeti de meşrulaştırmaya devam ediyor. Sıkı yönetimle birlikte kaldırılan birçok hak ve özgürlüklerin yerine getirilen şiddet ve baskı politikalarıyla yaşama hakkımız tehdit altındayken aynı zamanda protesto yasakları fikir ve düşünce özgürlüğümüzü de elimizden alıyor. Bu dönemle birlikte muhalif yayın ve yayım yasakları ve tutuklanan akademisyenlerin, gazetecilerin ve yazarların sayısı da her geçen gün artıyor.

İşte tam da böyle bir baskı döneminde Roza Eskanazi, Nazan Öncel, Fairouz, Tina Turner, Ayşe Şan, Bergen, Googoosh gibi müzisyen kadınların savaşa, şiddete, baskıya karşı şarkılarıyla, sözleriyle nasıl mücadeleler geliştirdiklerini anlatmaya çalışacağız. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası kapsamında onları şarkılarıyla ve sözleriyle hatırlayacağız."

Üye OlÜye Girişi